Ekonomi

Ticaret Bakanı Pekcan: Kırgızistan İle Ticaret Hacmini Büyültmeliyiz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kırgızistan Ekonomi heyetiyle çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin aslında daha büyük olması gerektiği ifade etti.

TİCARETİ ARTTIRMALIYIZ

Hedeflerinin iki ülke arasındaki ticareti artırırken, ticarete konu ürünlerde de çeşitliliği sağlamak olduğunu vurgulayan Pekcan, 2018’de ikili ticaret hacminin 424,6 milyon dolar olduğunu, bu rakamın iki dost ülke arasındaki potansiyeli yansıtmadığını ifade etti.Pekcan, Türk müteahhitlik ve teknik müşavirlik firmalarının Kırgızistan kalkınma projesine katkı sağlamaya hazır olduklarını dile getirerek, “Firmalarımızın, 2019 yılında ve sonrasında Kırgızistan’da önemli müteahhitlik projelerine imza atacaklarına yürekten inanıyorum.” diye konuştu.

Ticaret Bakanlığının desteği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) koordinasyonunda 22-24 Ekim 2018’de Kırgızistan’a yönelik bir “Teknik Müşavirlik ve Kamu Özel Sektör İşbirliği (PPP) Heyeti” ziyareti düzenlendiğini hatırlatan Pekcan, bu kapsamda çok verimli görüşmeler gerçekleştirildiğini söyledi.

YATIRIMLARA DEVAM EDİLECEK

Kırgızistan’daki Türk yatırımlarının toplam tutarının yaklaşık 300 milyon dolar olduğunu belirten Pekcan, “Türk firmaları bu yatırımlarla Kırgız halkına hizmet vermekte ve istihdam sağlamaktadır. Önümüzdeki dönemde de ikili ilişkilerimizde kazanılan olumlu ivmenin artarak devam edeceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir