Ekonomi

Unutulan Sigorta Paraları 45 Milyon TL’ye Ulaştı! Sizinde Unuttuğunuz Paranız Olabilir

Türkiye’de binlerce vatandaşın almadıkları milyonlarca lira sigorta parası bulunuyor. Banka hesaplarında unutulan bu paraların tutarı ise 2019 yılında 45 milyon TL’yi buldu.

SİGORTADA UNUTULAN PARA TOPLAMI 45 MİLYON TL

Vatandaşlar araç sigortalarında alacakları ve hayat poliçelerinde biriken paralarını 15 Haziran tarihine kadar almazlarsa bu paralar Güvence Hesabına aktarılacak. Güvence Hesabı Müdürü Abdülkadir Küçük konuya dair şu açıklamalarda bulundu. 

“Güvence Hesabı, aktarılan bu paraları doğrudan gelir kaydetmektedir. Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Sigortalar Kapsamında Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar Hakkında Yönetmelik” gereği özel hukuk hükümlerine tabi sigortalar kapsamında hak sahiplerine ödenmesi veya iadesi gereken her türlü prim ve tazminat gibi paralardan ilgili mevzuat uyarınca zaman aşımına uğrayanların Güvence Hesabına devredilmektedir. Bu sene 125 bin 885 kişinin sigortadaki parasını unuttu. Bu paralar 15 Haziran 2017 tarihine kadar sigortalılar tarafından aranmaz ve tahsil edilmez ise, 15 Haziran 2019 tarihine kadar sigorta şirketleri tarafından Güvence Hesabına devredilecek.”

Vatandaşlar unutmuş oldukları paraları Güvence Hesabına ait internet sitesi üzerinden kontrol edebilirler.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir