Ekonomi

Yargıtay’dan İkramiye Alamayan İşçilere Müjdeli Kararlar

Kamu kurumlarında kadroya alınan taşeron işçilere yılda 52 günlük ilave tediye ikramiye ödemesi yapılıyor. 2 aylık maaş tutarında yapılan bu ödemeler ise 4 taksit halinde yapılıyor. Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenen tarihlerde yapılan bu ödemelerin ilk taksiti yattı ikinci taksit ise Mayıs ayı sonunda yatırılacak.  

İLAVE TEDİYE ALAMAYAN İŞÇİLERE UMUT

İlave tediye ödemesi ise her kadroya alınan işçilere yapılmadı. Belediyelerde ve iştiraklerinde çalışan işçiler de diğer kamu işçileri gibi ilave tediyeden yararlanıyor. Geçen yıl belediyelerdeki taşeron işçiler doğrudan belediyede değil, belediyenin veya iştiraklerinin kurduğu şirketlerde kadroya alınınca uygulamada tereddüt oluştu. Sayıları az olmakla birlikte bazı belediyeler, kadroya geçirdikleri işçilere ilave tediye öderken, belediyelerin çoğunluğu ilave tediye ödemedi. Bu durumda ise Maliye Bakanlığı’na bağlı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan görüş yazısıda etkili oldu. Kurum konuya dair görüş yazısında belediyeler tarafından kurulan şirketlerin, ilave tediyeye ilişkin 6772 sayılı kanunda tanımlanan kamu kurumları arasında yer almadığını bildirdi. Bu yazının ardından ödeme yapan bazı belediyelerde ödemeleri durdular.

YARGITAY’DAN UMUTLANDIRAN KARAR

Antalya Bölge İdare Mahkemesi (BAM) 9. Hukuk Dairesi ile Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin verdikleri son kararlar ise işçileri yeniden ümitlendirdi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 27 Kasım 2018 tarihli, 2015/27985 esas ve 2018/21541 sayılı kararına konu dava İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait İETT’de, taşerona bağlı olarak çalışan bir işçi tarafından açıldı. İşçi, İETT’de çalışan işçilere ödenen ilave tediyenin kendisine de ödenmesini talep etti.

Taşeron firmanın yüzde 99 hissesinin doğrudan belediyeye, yüzde 1’inin ise belediyenin bir iştirakine ait olduğuna dikkat çekilen kararda çalışan İETT çalışanı olarak kabul edildi ve ikramiye kazanmayı elde etti. Bunun üzerine ise bu durumda olan işçiler dava açmaya başladılar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir