Ekonomi

Emekli ikramiyesi yükseliyor! SSK ve Memur emeklisi 5 aylık enflasyon farkı ne kadar oldu?

TÜİK Kasım ayı enflasyon verilerini açıklandı. Geçtiğimiz 5 aylık döneme yönelik rakamlar netleşmiş oldu. Bu durum 2023 yılı Ocak ayı itibariyle geçerli olacak memur ve emekli maaş zammını etkileyecek. Bakanlık tarafından ek refah payına yönelik çalışmaların yapıldığı da bildirildi. Memur emeklisi için ek gösterge farkı da konuşuluyor.

Aralık ayında açıklanacak yılın son enflasyon verisi 6 aylık dönem sonrasında oluşacak memur ve emekli maaş farkını ortaya koyacak. Şu anda 5 aylık verilerin netleştiği Aralık ayının ilk haftasında SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı mensupları asgari ücret oranında zam alacak. Memur ve memur emeklisi için ise bu rakam %15,11’i gördü. Aralığın son haftası netleşecek olan son enflasyon verisi ile bu rakamda yükseliş görülebilecek.

SSK, BAĞKUR VE EMEKLİ SANDIĞI MENSUBU NE KADAR ALACAK?

2023 yılı Ocak ayı itibariyle geçerli olacak memur ve emekli maaş farkı için 5 aylık veriler üzerinden ihtimaller üzerinde duruluyor. En düşük memur maaşı %15’lik fark sonrası 10.500 TL’ye kadar yükselmiş oldu. Bu durum memur emeklisinde 7.000 lirayı görüyor. SSK ve Bağ-kur emeklilerinde durum daha farklı oldu.

  • 2000 yılı öncesi SSK emekliliği bulunan 5.345 TL
  • 2000 yılı sonrası emekliliği bulunan 3.314 TL
  • Bağ-kur emeklisi 4.786 TL
  • Bağ-kur Tarım emeklisi 3.803 TL

Yeni maaş farkının belirlenmesinde yalnızca enflasyon payı etkili olmuyor. Memurlar için %5 toplu sözleşme zammı ekleniyor. Bununla beraber hem memur hem emekli için refah payı da ekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın duyurusuna göre refah payı için çalışmalarda başlatıldı. Memur için 3.600 ek gösterge farkının yasalaşması ile beraber 2023’ün Ocak ayında uygulanması bekleniyor. Bu sebeple maaş farkı henüz net olarak söylenemiyor.

5 AYLIK ENFLASYON VERİSİNİN MEMURA ETKİSİ NE OLACAK?

Temmuz ayında yürürlüğe giren memur maaş katsayı farkı ile 3000’e ulaşan rakamın 3.600’e çıkarılma kararı alındı. Bu sebeple 30 yıllık memuriyeti bulunan bir emekli maaşı 1.749 ile 1.971 TL arasında bir fark alacak. Din görevlileri, hemşire ve polislerde farkını hissettirecek.

Öğretmenin emekli aylığı 5 aylık enflasyon verisi göz önünde alındığında 10.349 TL’ye yükseliyor. Din görevlisi ve hemşire için bu rakam 10.000 TL’nin üzerine çıkıyor. Polisin maaşı ise en düşük 11.000 TL’ye ulaşıyor.

EMEKLİ MEMURUN İKRAMİYESİ YÜKSELİYOR!

Bakan emekliler için de müjdeli haberi verdi. Emekli memurun 30 yıllık hizmet süresini doldurması memuriyet ikramiyesinin 63.000 TL ile 71.000 TL arasında yükselişi görmesini sağlayacak. Ocak ayında yapılacak katsayı farkı ile bu tutarın daha da artırılması bekleniyor.

İlgili Makaleler