Ekonomi

Emekli maaş farkını etkileyecek unsurlar belli oldu: Emekli maaşı asgari ücretin altında mı kalacak?

Memur ve emekli için yeni yılla beraber zamlı maaşların yatırılma süreci başlıyor. Bu fırsattan 14 milyon emekli kârlı çıkacak. 3 Ocak tarihinde açıklanacak enflasyon ile net rakamlar ortaya çıkacak. Öte yandan enflasyonun yanı sıra refah payı da eklenerek net bir rakam belirlenmesi planlanıyor. En düşük ve en yüksek memur maaşları buna göre ne kadar olacak heyecanla bekleniyor.

MİLYONLARCA EMEKLİNİN GÖZÜ 3 OCAK’TA!

Asgari ücret yeni yıla girmeden %54.7’lik artış yaşadı. Gözler emekli ve memurlara çevrildi. Heyecanla 3 Ocak beklenirken Aralık ayının enflasyon verileri üzerinden ortaya çıkacak rakam sonucunda netliğe kavuşturacak. Ek gösterge ve refah payı ile memur maaş zammı üst seviyelere ulaşacak.

Memur maaşlarındaki beklenti emeklilerde de büyük bir müjdeli süreci beraberinde getiriyor. 2023 yılı için en düşük asgari ücret 8.500 TL oldu. Yılbaşından itibaren düşünüldüğünde %100’lük artış dikkatlerden kaçmadı. Temmuz ayı içerisindeki bu artış %54.7 oranındaydı. Bakanlık tarafından gerekirse ara zam yapılma müjdesi de verilmiş olundu.

EMEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Tüm bu süreçte gözler emekli ve memurlara çevrildi . Asgari ücretlilere yapılan rekor artışın bu kesim içinde geçerli olacağı ve iyi bir rakama ulaşması bekleniyor. Emekli için yapılacak yeni zam refah payı artışı ile de belirlenecek. Taban maaşta da iyileştirme yapılması bekleniyor. En düşük emekli maaşına yönelik konuşmalar gündemde yerini alıyor.

SSK ve Bağ-kur emeklilerinin aldığı 3.500 TL taban aylığının yükseltilmesi bekleniyor. 3 Ocak tarihinde net rakamlara ulaşılacak. Aralık ayı enflasyonu açıklandıktan sonra 6 aylık enflasyon oranı üzerinden net rakam belirlenecek. Şu an için 5 aylık enflasyon verisi oluşturuldu. Memurlar ve memur emeklileri için bu rakam %15.11, SSK ve Bağ-kur emeklileri için ise %14.05’e ulaştı. 3 Ocak’ta 6 aylık veri üzerinden net bir planlama yapılması bekleniyor.

EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETTEN DÜŞÜK OLABİLİR!

Memurun ve emeklinin ne kadar alacağının belirlenmesinde%20’lere ulaşmış enflasyona ek olarak 10 ile 15 puan arasında değişen refah payı eklenecek . Bununla beraber enflasyon %35’e ulaşmış olacak. SSK ve Bağ-kur emeklileri için %35’lik artış şu an için makul gözüküyor. Memur emeklilerinde ise toplu sözleşme artışı dikkate alınacak. Bununla beraber %38’e ulaşacak. Piyasalarda konuşulan farklı beklenti ise daha çok asgari ücret oranında bir artış yapılması yönünde beklenildiği gibi olmadığında emekli maaşlarının asgari ücretten düşük olması mümkün olacak.

İlgili Makaleler