Ekonomi

Emlak vergisi ödemek ile yükümlü olanlar dikkat! Son tarih 30 Kasım! Yüzde 61,5’lik zamma ilaveten cezai işlem uygulanacak! Geç kalmayın!

Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de uygulanan vergi sistemleri, ülke sınırlarımız içerisinde yaşayan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Satın alınan gıda ürünlerinden teknolojik ürünlere, otomobillerden diğer hizmet ürünlerine kadar birçok hizmet kalemine yansıtılan vergi oranları, ürünlerin fiyatlarının da oldukça katlanmasına sebep oluyor.

Son dönemlerde yükselen grafiklere sahip olan para piyasaları ile altın piyasası sebebi ile tarihi seviyelere ulaşan enflasyon oranı ile birlikte tüketicilerin alım güçleri düşerken bu konuda harekete geçem hükümet yetkilileri temel ihtiyaç ürünlerinden alınan KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesine karar vermiş ve tüketicilerin yüzlerini bir nebze olsun güldürmüştü.

KDV alanında yaşanan gelişmelerden sonra kasım ayı içerisinde en çok bahsi geçen vergi ödemelerinden birisi de emlak vergisi oldu. Ülke sınırları içerisinde yaşayan ya da şu an yaşamıyor olsa da Türkiye sınırları içerisinde bir gayrimenkule sahip olan tüm tüketicileri yakından ilgilendiren emlak vergisi, son taksit ödemesine ilişkin yapılan açıklamalar ile birlikte gündemde ilk sırada yer aldı.

İlk taksit ödemesi sene başında alınan ve son taksiti olan ikinci taksiti için gayrimenkul sahiplerine duyuruların yapılmasına sebep olan emlak vergisi, arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisi oldu. Yetkililer emlak vergisinin son ödeme tarihine dikkat çekerken yeni döneme ilişkin hesaplanan zamlı fiyatlar da ortaya çıktı.

EMLAK VERGİSİNİN TAKSİT ÖDEMESİ İÇİN SON 4 GÜN!

Gayrimenkul sahiplerinin tamamını ilgilendiren emlak vergisi için yeni bir duyuru yayınlandı. Verginin ikinci taksit ödemesi için belirlenmiş olan son ödeme tarihi için 30 Kasım’a işaret eden yetkililer, ödemelerin o güne kadar yapılmaması durumunda mevcut borca faiz işleneceğini belirtti.

2023 EMLAK VERGİSİ ZAMMI BELLİ OLDU!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ay başında yapmış olduğu açıklamada yüzde 122,93 olarak duyurulmuş olan yeniden değerleme oranı, emlak vergisinin yeni dönem zammını da belirlemiş oldu. Normal şartlarda her 4 yılda 1 komisyon üyelerinin belirlediği oranlarda zamlanan, ara dönemlerde ise yeniden değerleme oranının yarısı kadar yükselen emlak vergisinin, 2023 yılında yeni bir indirim açıklamasının yapılmaması durumunda yüzde 61,5 oranında zamlanacağı kesinleşmiş oldu.

İlgili Makaleler