Ekonomi

Evde bakım parası ödemeleri yükseliyor! Devlet destekli ödemelerde şaşırtan hamle geldi: Kıdem tazminatı, 65 yaş ve Engelli aylığı ne kadar olacak?

Yeni yılda emekli ve memur zammı için oluşacak rakamlar merak edilmeye başlanıyor. Öte yandan Kasım ayı enflasyon verisi açıklandıktan sonra son 5 aylık toplam rakam netleşmiş oluyor. Memur ve emekli için yapılacak yeni zamlı ücret 2023 yılında devletin verdiği destek ödemeleri için de geçerli olacak. Evde bakım ücreti, kronik hastalara yönelik alınan tutar, engelli ve yaşlılar için yapılan ödemeler ve sosyal destek ödemeleri de yeni yılda yükseltilmiş olunacak.

KASIM ENFLASYON VERİSİ İLE DESTEKLER ARTIŞA GEÇTİ!

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı bu haberdeydi. Açıklanan son enflasyon verisi sonrasında tahminler gecikmedi. TÜİK tarafından yapılan enflasyon oranı sonrası aylık %2,88 yıllık ise %84,39 oranına ulaşıldı. Ocak ayında hem memur hem de emekli için oluşacak zamma yönelik fiyatlar yükselirken sosyal yardım rakamlarında da yükseliş bekleniyor. Öte yandan işçilere ödenecek kıdem tazminatından tutarım da yükselmesi bekleniyor.

Sosyal devlet anlayışı ile sunulan destek ödemelerinin rakamları arttırılıyor. Düzenli olarak engelliler için ödenen maaşlar evde bakım parası tutarları, aile yardımı ödemeleri ve 65 yaşını aşmış olan yaşlılara yönelik yapılan ödemeler yeni yılın enflasyon oranından etkilenerek yükseltilecek.

YENİ YIL DESTEK ÖDEMESİ NE KADAR OLACAK?

5 aylık enflasyon oranı üzerinden oluşan rakamlar değerlendirildiğinde 65 yaş aylığı alan birinin mevcut maaşı 1.537 TL iken yeni yılda 1.769 oluyor. Evde bakım desteği kronik rahatsızlığı bulunanlar engelliler için sunulan aylıklarda da iyileştirme sağlanıyor. Aşağıdaki tablodan diğer yardımlara yapılan destekler incelenebilir:

  • Evde bakım desteği 3.336 TL yerine 3.840 TL
  • Kronik hastalık yardımı 3.336 TL yerine 3.840 TL
  • Engelli aylığı %40 ile %69 arasında engeli bulunan için 1.227 TL yerine 1.412 TL
  • Engelli aylığı %70 ve üzerinde engeli bulunan için 1.840 TL yerine 2.118 TL

İlgili Makaleler