Ekonomi

EYT ile emekli olacaklar dikkat! Emeklilik promosyonu tehlikede mi? EYT’lilere tanınan haklar kısıtlanacak mı?

Yeni yıl yaklaşıyor. EYT düzenlemesine yönelik alınan son kararlar vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Erken emeklilik sürecinde yaşa takılanlara müjde verildi. Aralık ayında düzenlemeye yönelik net bir sonuç açıklanacak. Ocak ayında ise yeni tasarımın meclise taşınması bekleniyor. Süreçte EYT’lilerin emekli olduktan sonraki hakları da merak ediliyor. Alınacak promosyon ya da bayram ikramiyesi ne kadar olacak? Değişim yaşanacak mı? araştırılmaya başlandı.

EYT’LİLERE TANINAN HAKLAR DEĞİŞECEK Mİ?

Erken emeklilik sürecinde gerekli prim ödemesini karşılayanlar iş başlangıç tarihini tutturanlar yaşa takılmadan emekli olabilecek. Uzun süredir beklenen bu haber işçileri memnun ediyor. Fakat arka planda erken emeklilik sürecinde uygulanacak olan hamleler de merak ediliyor. Klasik emeklilik sürecinde tanınan haklar erken emeklilikten faydalanan vatandaşlara da sunulacak mı? Araştırmalar başladı.

Hizmet süresini dolduranlar prim gün sayısını ödeyenler 42 yaşında emekli olabiliyor. EYT kapsamındaki yaş ortalaması ise hesaplanarak ortaya çıkarıldı. 49 olduğu fark edildi. Başvuru yapıldığı anda en geç 1 ay içerisinde emeklilik süreci başlatılacak ve aylık bağlanacak.

EYT’DEN KİMLER YARARLANACAK? BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

EYT düzenlemesinde yaş sınırı bulunmuyor. Prim veya ve yıl şartının ancak olduğu gibi karşılanması gerekiyor. Bu kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 yılı buluyor. 8 Eylül 1999 yılı öncesinde çalışma yaşantısı başlamış olanlar 18 yaşını doldurmuş olarak EYT’den faydalanabiliyor. Bu tarihte 18 yaşında bir kadın çalışan 2023’ün Ocak ayında emekli olabilecek. 24 yıllık sigorta süresi üzerinden 42 yaşında emeklilik hakkı kazanmış olacak.

Emeklilik sürecinde e-devlet platformu ön plana çıkıyor. SGK aracılığı ile yapılacak başvurularda 1.5 milyon kişinin EYT kapsamında başvuracağı düşünülüyor. Prim gününde eksik olanlara uzmanlardan da bir uyarı geldi. Bugün itibariyle düşünüldüğünde Ocaktan önce borçlanmakta fayda olduğu söyleniyor. Yeni yılda tahmini olarak %50’lik zam gelme ihtimali yüksek. Bu da 104 TL artış anlamına geliyor. En düşük emekli aylığı 3.500 TL olacak. Şubat ayı itibariyle ilk aylığın alınması bekleniyor. %30 zamlı olarak 3.500 TL, 4.550 TL’ye ulaşıyor.

EYT’LİLER EMEKLİ PROMOSYONU VE BAYRAM İKRAMİYESİ ALABİLECEK Mİ?

Merak edilen diğer soru ise bayram ikramiyesi ödeneği oluyor. EYT kapsamında emekli olanlar normal emeklilik sürecinde olduğu gibi tüm haklardan yararlanabilecek. Emekli maaşının bağlı bulunduğu banka üzerinden 3 yıllık sözleşme imzalayanlar promosyondan yararlanacak. Yılda iki kez Ramazan bayramı ve Kurban Bayramında verilen 1.100 TL’lik Bayram ikramiyesinden de faydalanabilecek.

İlgili Makaleler