Ekonomi

EYT yasa teklifinin sunulmasına günler kala Bakan Bilgin’den net açıklamalar geldi! EYT’de işe başlangıç tarihi geri çekilebilir mi? İşverenlere kıdem tazminatı desteği verilecek mi?

1999 yılında açıklanan sigorta kanunu kapsamında yaş şartına takıldıkları için senelerdir emekli olamayan ve “EYT’li” olarak adlandırılan milyonlarca vatandaş için bu sene nihayet harekete geçildi. Uzun süredir hükümet yetkililerine seslerini duyurmaya çalışan ve nihayet bu sene problemleri masaya yatırılan EYT’liler, yeni yasa için geri sayıma başladı.

Aralık ayının ilk haftasında Meclis’e sunulacağı tahmin edilen EYT yasa tasarısı halen birçok açıdan gizemini korumaya devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den konuya ilişkin önemli açıklamalar geldi. Bakan Bilgin, katıldığı bir programda kendisine yönlendirilen sorular arasında EYT konusuna da değinerek doğru bilinen yanlışlara açıklık getirdi.

BAKAN BİLGİN İLK KEZ BU KADAR NET KONUŞTU!

Yaklaşık olarak 5,5 milyon kişiyi ilgilendirdiği bilinen ve yeni yasa düzenlemesi ile birlikte ilk etapta 1,5 milyon kişiye emeklilik hakkının tanımlanmasını sağlayacak olduğu düşünülen EYT yasası için geri sayım devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den önemli açıklamalar geldi.

Geçtiğimiz günlerde Star TV Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik’in sorularını yanıtlayan ve milyonlarca vatandaşın merak ile beklediği EYT yasasına ilişkin önemli açıklamalar yapan Çakışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ilk kez net ifadeler kullandı. EYT yasasından yararlanabilmek için kesin tarihin 8 Eylül 1999 olduğunu belirten Bakan Bilgin doğum ve askerlik borçlanmaları ile yıpranma hakkı gibi avantajların bu tarihi geri çekemeyeceğini ifade etti. Bu ayrıcalıkların yalnızca eksik prim günlerini telafi edebileceğine dikkat çeken Bakan Bilgin, işe başlangıç tarihinin geri çekilmesine imkan olmadığının altını çizdi.

KIDEM TAZMİNATI İÇİN İŞVERENE KREDİ DESTEĞİ VERİLECEK Mİ?

EYT kapsamında milyonlarca vatandaşın emekli olacağı ve işverenlerin de ek bir tazminat yükünün altına gireceği bilinirken birçok işveren bu konuda devletten kredi desteği istediğini vurguladı. Kredi desteğine sıcak bakmadığı öğrenilen devlet yetkililerinin, işverenlerin zaten kıdem tazminatını hazırda bulundurmaları gerektiğini savunduğu ileri sürüldü.

İlgili Makaleler