Ekonomi

EYT’de flaş gelişme! İşverenleri kurtaracak o adım sonunda atıldı: Kıdem tazminatı ödemeleri için KGF kefaleti sisteme ekleniyor!

EYT düzenlemesinde son sürece giriş yapılıyor. İşverenler kıdem tazminatına yönelik adımları tek tek takip ediyor ve merak ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklanan yeni Kredi Garanti Fonu paket hazırlıkları tam gaz devam ediyor. İşverenlerin talep ettikleri bu kredi destek paketi için tüm süreç netleşti.

Yıl sonu yaklaştıkça EYT’ye yönelik sürdürülecek çalışmalar merak edilmeye devam ediliyor. Bu yıl içerisinde çalışanların yaklaşık %6’sı EYT’de yer alıyor. Genel toplamda yeni yıla giriş yapıldığı andan itibaren 2 milyon kişinin EYT ile emekli olması öngörülüyor. Bu demek oluyor ki her kişi için kıdem tazminatının belirlenmesinde bir pratik yol uygulanması gerekiyor.

KGF, EYT İLE BİRLİKTE DEVREYE GİRECEK!

Kıdem tazminatı işverenler için ağır bir külfet haline geliyor. İşverenler bu anlamda şikayetlerini iletiyor. Piyasada farklı tekliflerde yer alıyor. Konu üzerine daha çok işverenlere yönelik kıdem tazminatını ödeyebilmeleri için düşük faizli kredi verme teklifinde bulunuluyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati EYT çalışmasına yönelik Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ortaklaşa projenin yürütüldüğünü ifade ettiği konuşmasında işverenlerin kıdem tazminatı yüküne karşılık destek olunacağını ifade etti. Ek finansman oluşturabilmek için KGF kefaleti kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı yakın zamanda detaylı açıklamayı yapacak.

KIDEM TAZMİNATI FATURASI

İşverenlerin EYT kapsamında emekli olacak çalışanlarına yönelik yeni bir fırsat fonu oluşturdu. Kredi Garanti Fonu sayesinde kefaletli kredi alabilmek mümkün hale gelecek. Konu üzerine detaylı bilgiyi Bakan Nebati açıkladı.

Uygulamaya alınması beklenen Kredi Garanti Fonu kefaleti için EYT yasa tasarısının yürürlüğe girilmesi bekleniyor. Eş zamanlı olarak kapsamlı bir çalışmada işverenler için önemli bir adım oluşturacak. Emekliye yönelik ödenecek kıdem tutarı üzerinden hazine bu anlamda işverenleri destekleyecek. Şu an için emekli olacakların toplam kıdem tazminat faturası 280 milyar TL’yi aşıyor. Özel sektörde olan çalışanlarda göz önüne alındığında Kredi Garanti Fonunun büyük kolaylık sağlayacağı da fark ediliyor.

İlgili Makaleler