Ekonomi

EYT’liye ödenecek kıdem tazminatı 3 bin 842 TL arttı! 2023 kıdem tazminatı 20 bin TL’ye ulaştı!

2023 emekli maaş zammı açıklandı. EYT’lilerin bir sonraki aşamada merak ettikleri konu emeklilikte alacakları maaş oldu. Dün 3 Ocak itibariyle Cumhurbaşkanı tarafından memur ve memur emekli zammı netleşti. Yapılan açıklama sonrası EYT’li emeklilerin alacakları taban ve tavan ücretleri de netleşmiş oldu.

Alınacak emekli maaşı ile beraber işverenler tarafından sunulacak kıdem tazminatının oranı da merak ediliyordu. Memur maaşları açıklandığı anda kıdem tazminatının tavan oranı da ortaya çıkmış oldu. Ülkemizde memur maaşları ile beraber artış yaşayan kıdem tazminatı yapılacak herhangi bir maaş farklılığında tazminat ödemelerini de etkiliyor.

2023 KIDEM TAZMİNATI TAVAN TUTARI NE KADAR OLDU?

İşverenlerin EYT’li olarak işten ayrılacak olan tüm çalışanlara ödeyeceği kıdem tazminatının yeni yıl taban fiyatı belli oldu. 2022 yılında uygulanan tarife 15.371 TL idi. Açıklanan memur maaş zammı sonrasında bu rakam 2023 yılı için 19.213 TL oldu.

2022 yılının başlangıcında kıdem tazminatı taban tutarı 6.471 TL idi. Yıl ortasında yapılan %54’lük zam sonrası bu rakam 10 bin 04 TL’ye kadar yükseldi. Öte yandan tavan fiyatları merak ediliyordu. Temmuz ayında tavan fiyatı 15.371 TL idi. Yapılan son açıklama sonrası arada oluşan 3.842 TL’lik fark vatandaşların ekonomik olarak cebini de etkileyecek.

EYT’LİNİN İLK MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Kıdem tazminatının tavan ücreti belirlenirken memura ödenecek olan en yüksek maaş üzerinden bir hizmet yılı esas alınarak ortaya çıkarılıyor. Dün açıklanan %25’lik fark sonrasında ise alınacak ilk emekli maaşıyla beraber kıdem tazminatı oranı da belirlenmiş olundu. Bu süreçte özellikle EYT’den faydalanacak vatandaşlar konu üzerine daha çok araştırmaya başladı.

Açıklanan rakamlar sonrası 2 milyon EYT’liyi ilgilendiren ilk emekli maaşları da belli olmuş oldu. En düşük memur maaşı 11 bin 381 TL’ye ulaştı. Memur emeklisi için bu rakam 7 bin 759 TL oldu. SSK ve Bağ-kur emeklisi için ise en düşük rakam 4 bin 375 TL oldu. 5.000 TL emekli aylığı alan bir kişinin yeni zamlı maaşı 6 bin 250 TL oldu.

İlgili Makaleler