Ekonomi

Isınma problemine nakdi para yardımı müjdesi verildi: Doğalgaz fatura desteği 2.500 TL’ye ulaştı! Online başvuru devam ediyor! Başvuru linki…

Dar gelirli ailelere yönelik ödenen fatura desteğine bir yenisi daha eklendi. Kış aylarının gelmesi ile daha çok gündeme gelen doğalgaz tüketim desteğinden başvuru yapan ihtiyaç sahibi tüm haneler yararlanabiliyor. Eylül ayında başlayan ödemeler hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Kasım ayında yapılmış olan ödemelerden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeye devam ediliyor.

Sosyal devlet anlayışı ile farklı kategorilerde vatandaşları destekleyen yardım süreci Aralık ayında da sürüyor. Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık konu üzerine 336 bin hanenin onay aldığını ve bu kapsamda toplamda 271,7 milyon TL’lik bir destek sunulduğunu ifade etti. Yılda iki kere uygulanacak olan ve 3 aylık dönemlere yayılan doğalgaz tüketim desteğinden online başvuru yapılarak faydalanmaya başlanabilir.

Devletin tüm başvuru sürecinde online sistemleri kullanması herhangi bir kuruma giderek bekleme ya da zaman kaybı yaşama süreçlerini ortadan kaldırıyor. Isınma yardımı kapsamında kömür desteğine ek sunulan doğalgaz tüketim desteği sosyal yardım başvuru hizmeti kategorisi kullanılarak yapılabilir. Bunun için e-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra bu alana geçip gerekli formunu doldurulması ve başvurunun tamamlanması yeterli oluyor.

DÜZENLİ DOĞALGAZ FATURA DESTEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

Doğalgaz altyapısı bulunan tüm hanelere yönelik yapılan destek tutarı 900 TL ile 2.500 TL arasında değişiyor. Bulunan ildeki ısıl harita göz önünde bulundurularak ödemeler yapılıyor. Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan ve takibi yapılan ödeme süreci 5 Eylül tarihinde ilk kez başlatıldı. Henüz başvuruda bulunmamış olanlar Aralık ayı içerisinde e-devlet platformunu kullanarak online başvuru yapabiliyor.

Doğalgaz desteğini ilk kez başvuracak olanların izlemesi gereken adımlar aşağıda tek tek takip edilerek kolaylıkla destekten faydalanmaya başlanabilir:

 • turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
 • Açılan sayfa içerisine TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır.
 • “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” sayfasına gelinir.
 • Alt kategoride yer alan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti alanına geçilir
 • Kişiye ait kimlik bilgileri doldurulduktan sonra açılan sayfada “Yeni Başvuru” tuşuna basılır.
 • Ekran üzerinde bilgilendirici form okunduktan sonra onaylanır ve bir sonraki aşamaya geçilir.
 • Bu aşamada kişiye ve aile üyelerine, aylık geliri yönelik kişisel bilgiler sorulmaktadır. Detaylı ve doğru bilgilerle doldurulduktan sonra “Onay” tuşuna basılır.

DÜZENLİ DOĞALGAZ FATURA DESTEĞİNE BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Devletin dar gelirli ailelere sunduğu doğalgaz yardımından faydalanmak isteyenlerin belirli şartları karşılaması gerekiyor. Başvuru yapan aileler en geç 1 ay içerisinde sonucu yine aynı alana bakarak görebiliyor. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra doğalgaz desteğinden yararlanma hakkını elde edenler PTT’ye giderek son güncel faturayı götürüp ibraz ettirebilir.

Doğalgaz desteğinden faydalanabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar arasında şunlar yer alıyor:

 • Başvuru sahibinin TC vatandaşı olması
 • İkamet ettiği adreste ön ödemeli ya da faturalı bir sayıca bağlı olması
 • Doğalgaz arzını destekleyecek bir ilçede ikamet etmesi
 • E-devlet üzerinden programa başvuruda bulunmuş olması
 • Ödenecek faturaya yönelik mesken aboneliği bulunması

İlgili Makaleler