Ekonomi

Konut fiyatları yükselirken ev sahibi olmak isteyenlerin izledikleri yeni yol ortaya çıktı! Uzmanlar açıkladı: Al- sat döngüsünü kırmak için ne yapmak gerek?

Aniden yükselişe geçen dolar kuru geçtiğimiz senenin son çeyreğine damgasını vururken dolar kuruna bağlı olarak diğer döviz kurlarında ve altın fiyatlarında da yükselişin başlamış olması, piyasaları bir anda kızıştırdı. Kurlarda ve altın fiyatlarında ortaya çıkan yükselen grafikler, gündelik hayatın ekonomi anlayışını kökünden değiştirdi.

Para piyasalarında ve altın piyasasında yükselen grafiklerin ortaya çıkması ile birlikte tüm sektörlerden hizmet ve hizmet ürünlerine zam açıklamaları gelmeye başladı. Özellikle hammadde fiyatlarını direkt olarak etkileyen bu durum, konut fiyatlarının da tarihi seviyelere ulaşmasına sebep oldu.

Uzun süredir hem sıfır hem de ikinci el konutlarda gözlenen yüksek oranlı fiyat artışları, özellikle büyükşehirlerin en büyük problemlerinden birisi haline geldi. Bugün İstanbul’un Bağcılar ilçesinde bulunan 3+1 dairelerin 15- 40 milyon TL aralığında satışa sunuldukları görülürken ev fiyatlarında devam eden yükseliş trendi, yeni dönemde kendi evlerine sahip olmak isteyen vatandaşları büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

Son bir yıl içerisinde açıklanan verilere bakıldığında ev satışlarının oldukça gerilediği gözlenirken bunun sebeplerinden birisinin de bankaların konut kredisi ürünlerinde faizleri yükseltmiş olmaları olarak gösterildi. Özel bankaların konut kredisi faizleri yüzde 3,75’e kadar yükselirken devlet bankalarında da faizin düşük ancak üst limitin de oldukça alt seviyelerde olması, vatandaşların ev sahibi olma hayallerinin önüne geçti.

Geçtiğimiz aylarda açıklanmış olan TOKİ 2022 sosyal konut projesi ile birlikte satılık konut fiyatlarında hızlı bir düşüşün gerçekleşeceği ileri sürülürken bölge bölge bu düşüşün etkili olmaya başladığı ancak fiyatların halen tüketicinin karşılayabileceği seviyede olmadığı ortaya çıktı. Hem piyasayı hareketli tutmak hem de ev sahibi olmak adına tüketicilerin geliştirdikleri yeni yöntem ise emlak sektöründe konuşulmaya başlandı.

AL- SAT DÖNGÜSÜ!

Sıfırdan bir eve sahip olmak nerede ise imkansız hale gelmişken hali hazırda bir eve sahip olan tüketicilerin yeni bir ev almak için al- sat döngüsü oluşturmuş oldukları ortaya çıktı. Yeni dönemde ikinci evlerini almak isterken artan fiyatlar sebebi ile bu isteklerini gerçekleştiremeyen birçok ev sahibi, oturdukları evleri satıp üzerine de birikimlerini ekleyerek ev satın almaya başladı. Bu durum, emlakçılarda da bir al- sat döngüsünün oluşmasına yol açtı.

“KREDİLER FİYATLARI YÜKSELTMESİN!”

Konut kredilerinde mutlaka bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, faizlerin aniden düşürülmesinin de konut fiyatlarına yeni zamların eklenmesine sebep olacağını belirtti. Bu neden ile dengeli bir düşüşün olması gerektiğini belirten yetkililer, aksi takdir emlak piyasasını zor günlerin beklediğine işaret etti.

İlgili Makaleler