Ekonomi

Konut Kredisi Çekecekler Dikkat: Hangi Bankalar Evin Tamamına Kredi Veriyor?

Hayallerindeki eve kolay bir şekilde sahip olmak isteyenler, bankaların sunduğu konut kredisi kampanyalarını yakından takip ediyor. En uygun maliyetlerle ev sahibi olarak kira ödeme derdine son vermek isteyenler için kritik duyuru geldi. Ziraat Bankası peşinatsız konut kredisi, Halkbank ve Vakıfbank evin tamamına kredi vererek vatandaşların konut sahibi olma hayallerini gerçekleştiriyor. Giderek artan konut fiyatları karşısında peşinatı olmayan ve konut fiyatının tamamını kredi çekerek ev sahibi olmak isteyenler araştırmalarına devam ediyor.

Kamu bankalarından yapılan açıklamada peşinatı olmayan ve evin tamamına kredi çekmek isteyenler için önemli detaylar paylaşıldı. Bazı bankalar, peşinatı olmayan kişilere evin tamamına kredi vererek hayallerindeki eve sahip olma şansı veriyor. Konut kredisi almak isteyen fakat yeterli peşinatı olmayanlar da konut fiyatının yüzde 100’üne kadar kredi çekebiliyor. Evin tamamına kredi çekmek isteyenler Vakıfbank, Ziraat bankası, Halkbank, QNB Finansbank tarafından başlatılan güncel konut kredisi kampanyalarını yakından araştırıyor.

Yüzde 100 Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Bankalar ev fiyatının yüzde 100’üne konut kredisi vermiyor. Bu kapsamda ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar öncelikle ev değerinin yüzde 25’ini peşinat olarak karşılaması gerekiyor. Bankaların mortgage yani konut kredisi sistemlerinde 10 yıllık gibi uzun vadeli verilen kredilerde ev fiyatının yüzde 25’ini peşinat olarak ödeme şartı bulunuyor. Bu kapsamda örneğin 100 bin TL değerinde bir ev için 25 bin TL peşinat ve 75 TL konut kredisi kullanılabiliyor. Peşinat ödemeleri tüketiciye dosya masrafı ve aylık taksit tutarının düşük olması gibi avantajlar sağlıyor.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

2022 yılında evin tamamına konut kredisi veren bankalar vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Edinilen bilgilere göre bankalar belirli kredi tutarında peşinatsız konut kredisi kampanyalarına devam ediyor. Garanti BBVA, konut kredisinde 120 ay vadeli ödeme seçenekleri sunuyor. Peşinatsız konut kredisinin avantajları arasında kısa sürede taşınmazın satışı ve yatırıma dönüştürülmesi mümkün oluyor. Vatandaşların internet üzerinden araştırmaya devam ettiği konut kredisi kampanyalarında uygulanan faiz oranları ise bankaya göre değişiklik gösteriyor.

 

 

İlgili Makaleler