Ekonomi

Memur ve emekli maaşlarına zam oranları belli oldu! Sosyal Güvenlik Uzmanı  duyurdu!

TRT Haber  kanalına onuk olan Sosyal Güvenlik baş uzmanı İsa Karakaş 5 aylık enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte memur ve emekli maaşlarına zam oranlarını değerlendirdi. Işte detaylar…

Geçtiğimiz günlerde memur ve emekli maaşlarına zamlarla ilgili birçok uzmanda tahminler  gelmişti. Uzmanların bir kısmı şu konulara dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde 2023 yılı için enflasyon tahmini yüzde 68.01 olarak gözüktü. Bu tahminin gerçekleşmesi halinde, 2023’ün ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 40.27 olacak. Bu durumda memurların ve emeklilerin enflasyon farkı yüzde 32.33’ü bulacak ve yüzde 15’lik zam oranı da buna eklenerek yüzde 52.18 seviyelerinde olacağı düşünülüyor.

Son olarak GK uzmanı İsa Karakaş TRT Haber kanalında memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zamlara ilişkin şöyle konuştu:

Memur ve emeklileri için yüzde 44,89:

Öngörülen maaş artış oranları SSK ve Bağkur emeklileri için yüzde 33,64 memur ve emeklileri için yüzde 44,89 oldu. Kasım ayı verilerinin belli olması ile memur ve emekliye yapılacak zam oranı da Belli olmaya başladı. Kamu görevlileri ocak ayında 6 aylık enflasyon farkıyla birlikte 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10 toplu sözleşmeden kaynaklı artış alması bekleniyor.

Yüzde 50’ye yakın bir artış öngörüyoruz:

Gelen rakamın sürpriz olmadığını söyleyebiliriz. Temmuz ayı itibarıyla memurun cebinde yüzde 40,39  kesindi. Kasım enflasyonu da açıklandı. Merkez Bankası ve Orta Vadeli Programda enflasyon tahmini yüzde 65. Yu anda yüzde 62 küsür hedef tutacak gibi. Böyle olursa yıl sonu itibarıyla memur ve memur emeklilerinin, SSK ve Bağkur emeklilerinden farklı olarak yüzde 15 toplu sözleşme artışı var. Bunu göz önünde bulundurduğumuz takdirde yüzde 65 hedefiyle yüzde 50’ye yakın bir artış  olacağını düşünüyoruz.

İlgili Makaleler