Ekonomi

Merkez Bankası Anket Sonuçlarını Açıkladı! Piyasalar Dolar ve Enflasyonda Sert Artış Bekliyor!

Merkez Bankası anket sonuçlarını paylaştı. Piyasaların enflasyon ve dolar fiyatlarındaki beklentisinde sert artışlar yaşandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı için piyasa katılımcıları anketinin sonuçlarını paylaştı. Paylaşılan anket sonuçlarına göre, katılımcıların cari yıl sonu için dolar fiyatları beklentisinde artış yaşandı. Önceki anket dönemi için beklenti 16,85 Türk Lirası iken, bu dönemin anket sonuçları 17,57 Türk Lirası oldu.

12 ay sonrası için döviz kuru beklentisinde de artış gerçekleşti. Önceki anket döneminde 17,84 TL olan beklenti, bu anket döneminde 18,47 TL seviyesine yükseldi.

Anket katılımcılarının BİST Repo ve Ters Repo Pazarı için cari ay sonu için gecelik faiz oranı için beklentisinde bir değişiklik olmadı. Bu dönemin anket sonucuna göre cari ay sonu için gecelik faiz oranı 14,00 seviyesinde gerçekleşti.

TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu için beklentisi de bir önceki ay ile aynı seviyede gerçekleşti ve 14,00 seviyesinde oldu.

Katılımcıların Enflasyon Beklentisi Yükseldi

Katılımcıların, cari yıl sonu için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisinde sert artış meydana geldi. Önceki dönem için TÜFE beklentisi yüzde 46,44 seviyesinde iken, bu anket döneminde 57,92 seviyesine yükseldi.

12 ay sonrası için TÜFE beklentisi geçen anket döneminde yüzde 28,42 seviyesinde iken, bu anket döneminde yüzde 33,28 seviyesine yükseldi. 24 ay sonrası için TÜFE beklentisi ise geçen anket döneminde yüzde 17,68 seviyesinde iken, bu anket döneminde yüzde 19,54 seviyesine yükseldi.

Bu Yıl İçin Büyüme Beklentisi Yüzde 0,1 Arttı

Ankete katılanların 2022 Yılı için GSYH büyüme beklentilerinde ise bir önceki döneme göre yüzde 0,1 seviyesinde artış gerçekleşti ve bu dönem için beklentisi 3,2 seviyesine geldi.

İlgili Makaleler