Ekonomi

Merkez Bankası yılsonu enflasyon beklentisini yükseltti! Memur ve emekli maaşına, asgari ücrete nasıl yansıyacak?

Dünya genelinde 2022 yılı itibariyle yükselen enflasyon, merkez bankalarını enflasyonu düşürmek ve kontrol almak adına harekete geçirdi. Bu kapsamda majör merkez bankaları genel olarak parasal sıkılaştırma ve faiz artırma adımları atarken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz indirim adımlarını uygulamaya aldı. Türkiye’de enflasyon dünya ortalamasının çok üzerinde seyrederken, Merkez Bankası yılsonu enflasyon tahminini güncelleyerek yükseltti.

Merkez Bankası’nın, yılsonu enflasyon tahminini değiştirmesi ile birlikte memur ve emekli maaşları ile asgari ücret hesaplamaları da değişti. Merkez Bankası yılsonu enflasyon tahminini 4,8 baz puan yukarı yönlü güncelledi ve yüzde 60,4’ten yüzde 65,2’ye yükseltti. Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini yukarı yönlü güncellemesi memur, emekli ve asgari ücretli çalışanların maaşını nasıl etkileyecek? İşte detaylar…

MERKEZ BANKASI ENFLASYON BEKLENTİSİNİ GÜNCELLEDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılsonu enflasyon tahminini yukarı yönlü güncelledi. Daha önce yüzde 60,4 olan Merkez Bankası tahmini, 4,8 baz puan artışla yüzde 65,2 oldu. TCMB’nin enflasyon tahminini yükseltmesi ile birlikte maaş hesaplamaları yeniden gündeme gelirken, Vergi Uzmanı Muhammed Bayram, milliyet.com.tr’ye konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“EN AZ ENFLASYON ORANI KADAR ZAM BEKLENİYORDU”

Vergi Uzmanı Bayram, yaptığı açıklamada, “Temmuz ayı itibariyle asgari ücretliye ikinci bir zam yapıldı. Normal şartlarda senede bir kez yapılan zam, enflasyonist ortam dolayısıyla ikinci kez yapıldı ama Temmuz ayında enflasyon oranı yüzde 42,35 iken yüzde 30’luk bir artış yapıldı. Her ne kadar asgari ücretliye enflasyon kadar zam yapılması gibi bir koşul olmasa dahi enflasyonun hızlı bir şekilde yükselmesinden dolayı asgari ücretli başta olmak üzere, sabir dar gelirli ve sabit orta gelirlinin alım gücü bir hayli düştüğünden, en az enflasyon oranı kadar zam yapılması bekleniyordu” dedi.

ENFLASYON MAAŞ ARTIŞLARINA NASIL YANSIYACAK?

Asgari ücretlinin aslında yıl ortasında yüzde 12,35’lik zam farkı olduğunu ve bununla birlikte yılsonu itibariyle açıklanacak olan enflasyon ile beraber asgari ücretliye yeniden zam yapılacağını belirten Bayram, “Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 65 olarak ortaya çıktı” dedi. Mevsimsel etkilerden ve jeopolitik durumdan dolayı enflasyonun beklentilerin biraz daha üzerinde gelmesinin mümkün olduğunu belirten Bayram, “En az yüzde 25 ile yüzde 30’luk bir 6 aylık enflasyon olabileceğini söyleyebiliriz” dedi.

İlgili Makaleler