Ekonomi

Nefesler tutuldu! Emekli, Memur ve Memur Emeklisi yeni zamlı maaşlar belli oluyor: 2023 Ocak ayı taban aylık tutarı ne kadar olacak?

Yeni yıl ile beraber emekli ve memurlar için yeni maaş farkı oluşacak. Kritik zamma birkaç ay kala çalışanlar ve emekliler Ocak ayında yapılacak olan zammın ne kadar olacağını merak etmeye başladı. 2023 Ocak ayı emekli ve memur zammı için oluşabilecek tahmini rakamlar Kasım ayına kadar ortaya çıkan enflasyon rakamlarına göre tek tek açıklandı.

2023 Ocak ayı itibariyle asgari ücretle çalışanlar, emekliler ve memurlar enflasyon oranındaki değişime göre zamlı maaşlarını almaya başlayacak. Ekonomistlerin hedefinde de oluşabilecek yeni rakamlara dair ipuçları yer alıyor. Özellikle anket sonuçları yükselişte oluşan beklentiyi de gözler önüne seriyor.

BEKLENTİNİN ÜZERİNDE OLUŞAN RAKAMLAR YENİ BİR UMUT OLUŞTURDU!

Ocak ayı itibariyle geçerli olabilecek yeni zamlı maaşlar üzerine enflasyon beklenti anketi sonuçları üzerinden bir değerlendirme yapıldı. Özellikle ekonomistlerin gündeminde olan maaş artışı Ekim ayı için %3,54 enflasyon beklentisinde kaldı. Toplam olarak bakıldığında 2022 yılındaki net enflasyon %73,12’ye ulaşmış durumda.

Öte yandan Merkez Bankası Piyasa Katılımcılarına yönelik bir anket yaptı. Yıl sonu göz önünde bulundurulduğunda enflasyon tahmini %67,78’e dayandı. 6 aylık süreç üzerinden 2023 yılı için oluşabilecek zam oranlarına yönelik de bir ipucu elde edildi. Temmuz ayında yapılan memur ve memur emeklisi maaş zammı yılın ilk 6 ayındaki enflasyon verisi göz önünde bulundurularak uygulanmıştı. Bu veri memur ve memur emeklisi için %41,69 iken SSK ve Bağ-kur emeklisi için ise %42,35 oldu.

2023 OCAK AYI MEMUR, EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Gelinen son noktada elde edilen rakamlar üzerinden 2023 yılında oluşabilecek memur ve emeklinin en düşük aylık beklentisi güncellendi. Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları anketine göre en düşük memur maaşı 10.827,67 TL. Bu tabloda memur emeklisi için ise taban aylık tutarı 7.223 TL’yi görüyor.

SSK ve Bağ-kur emeklileri için de Merkez Bankası piyasa katılımcıları anketi göz önünde bulundurularak 2023 yılı Ocak ayından itibaren oluşabilecek taban aylıkları aşağıdaki tabloda listelenmiştir:

  • 2000 yılı öncesi SSK emeklisi: 5.524 TL
  • 2000 yılı sonrası SSK emeklisi: 3.425 TL
  • Bağ-kur Esnaf emeklisi 4.947 TL
  • Bağ-kur Tarım emeklisi 3.931 TL

İlgili Makaleler