Ekonomi

OECD, “Türkiye’nin büyümesinde enflasyon büyük engel” dedi

OECD Genel Sekreter Yardımcısı Yoshiki Takeuchi, Türkiye’nin ekonomik görünümü ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Takeuchi, Türkiye için “Enflasyon kontrol altına alınmadığı sürece büyümeyi sürdüremezs” diyerek değerlendirmede bulundu.

Türkiye’in enflasyon ve büyüme dengesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan, OECD Genel Sekreter Yardımcısı Yoshiki Takeuch, Şubat ayında yaşanan deprem sonrasında çok fazla kamu harcaması gerçekleştiğini dikkat çekerek, kamunun açıkça desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Türkiye, OECD üye ülkesi içerisinde 2. Ülke konumunda

OECD Genel Sekreter Yardımcısı Takeuchi, Türkiye’nin OECD’ye üye 38 ülke içerisinde en hızlı bir şekilde büyüyen, 2. Ülke konumunda olmasına dikkat çekerek, bu yükselişe rağmen, büyümeden ödün verilmeden enflasyonla mücadele edilmesi konusunu değerlendirmede bulundu.

Türkiye’de yüzde 60’ın üzerinde bir enflasyon olduğuna dikkat çeken Takeuchi, Türkiye’nin sağlıklı bir ekonomiye sahip olması için, enflasyonu kontrol altına alması gerektiğini vurguladı. Merkez Bankası’nın güven verebilmesi adına, enflasyonu kontrol altına alması ve bu durumun gösterilmesi gerektiğini belirtti.

OECD Genel Sekreter Yardımcısı, Türkiye’nin enflasyonu kontrol altına alabilmesi için sıkı bir para politikasına sahip olunması gerektiğini ve bu nedenle de Merkez Bankası’nın sıkılaşma adımlarını desteklerini dile getirdi.

İstanbul’da yürütülen çalışmaların dünya için önemli rol oynuyor!

Takeuchi, OECD İstanbul Merkezi, Mart 2023’te gerçekleştirilen resmi açılışından bu zamana kadar, kayıt dışılık, girişimcilikte cinsiyet eşitliği ve yeşil ekonomi dönüşümü ile ilgili yapmış çalışmaların sonuçlarına dikkat çekerek, OECD’nin İstanbul’daki merkezinin dünya genelinde önemli bir rol oynadığını belirtti.

4-5 Aralık tarihlerinde tanıtılan, “OECD Sorumlu İş Uygulamaları-Kuzey Afrika & Orta Doğu ve Türkiye” programı ile ilgili açıklama yapan Takeuchi, 3 yıl sürecek olan söz konusu programın kurumsal şirketlere sürdürülebilir büyüme için fayda sağlanacağını dile getirdi.

Yeni program kapsamında ise Türkiye, Mısır, Ürdün, Fas ve Tunus yer alırken, belirtilen ülkelerin tekstil, gıda ve tarımın önemli bir yeri olduğu bilgisi verildi. Söz konusu proje ile birlikte, şirketler başta olmak üzere birçok farklı sektörlere de olumlu katkı sağlayacağı bekleniyor.

İlgili Makaleler