Ekonomi

ÖTV matrah düzenlemesi ile birlikte fiyatlar değişti! Hangi araçta ne kadar indirim yapıldı? Yeni bir araç indirimi daha gelecek mi?

Geçen senenin sonunda yükselişe geçen döviz kurları ve altın fiyatları, gündelik hayatın ekonomi anlayışının da direkt olarak değişmesine sebep oldu. Para piyasalarının ve altın piyasasının yükselen grafiklerine bağlı olarak zamlanan hizmet başlıkları ve hizmet ürünleri, tüketicinin elini attığı her üründe yüksek oranlı zamlar ile karşılaşmasına sebep oldu. Bu durumun en çok etkilediği sektörlerden birisi ise otomotiv sektörü oldu.

Yedek parça maliyetlerinin artması ile birlikte oldukça yüksek oranlarda zamlanan araç fiyatları, yeni dönemde etkisini arttıran çip krizi ve sektöre direkt olarak etki eden diğer olumsuz gelişmelerin varlığı ile birlikte üst seviyelere ulaştı. Sektörde inanılmaz bir durgunluğun yaşanmasına sebep olan tüm bu gelişmeler, yeni dönemde araç sahibi olmayı planlayan vatandaşların ellerini kollarını resmen bağladı. Ayrıca bu durum, sektörden ekmek yiyen diğer vatandaşların da bütçesini dara düşürdü.

Sene sonuna doğru yaklaşıldığı şu günlerde halen zamlanmaya devam eden araç fiyatlarına karşı ÖTV indirimi beklentisi oluşmaya başladı. Ancak geçtiğimiz haftalarda yetkililer tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte ÖTV indiriminin söz konusu olmadığı, onun yerine ÖTV matrah düzenlemesinin yapılacağı ve bu sayede de beklenen araç indirimlerinin duyurulacağı öğrenildi.

Uzun süredir araç fiyatlarına indirim yapılmasını bekleyen tüketiciler için geçtiğimiz günlerde ÖTV matrah düzenlemesinin yapıldığı müjdelendi. Düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayınlanırken bu düzenlemenin araç gruplarının fiyatlarına nasıl etki ettiği merak konusu oldu.

ÖTV matrah düzenlemesinin yankıları halen sürerken uzman isimden bir açıklama geldi. Bir düzenlemenin daha yapılacağını ileri süren uzman, tüketicileri yeni döneme dair umutlandırdı.

ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİNDEN SONRA ARAÇ FİYATLARINDA DEĞİŞİKLİK!

Resmi Gazete’de yayınlanmış olan ÖTV matrah düzenlemesinin ardından araç fiyatlarına yansıyacağı tahmin edilen indirimler şu şekilde açıklandı:

  • Matrah eşiği 120 bin TL’den 184 bin TL’ye yükseltilen araçlar için: 7.054 TL (satış fiyatı 212.401- 369.104 TL aralığında olan araçlar için)
  • Matrah eşiği 150 bin TL’den 220 bin TL’ye yükseltilen araçlar için: 43.078 TL (satış fiyatı 369.106- 469.280 TL aralığında olan araçlar için)
  • Matrah eşiği 175 bin TL’den 250 bin TL’ye yükseltilen araçlar için: 52- 59 bin TL (satış fiyatı 467.282- 531.000 TL aralığında olan araçlar için)
  • Matrah eşiği 200 bin TL’den 280 bin TL’ye yükseltilen araçlar için: 29.500- 33.00 TL (satış fiyatı 530.002- 594.720 TL aralığında olan araçlar için)

ASIL DÜZENLEME SEÇİM ÖNCESİ!

Matrah düzenlemesine ilişkin konuşan Prof. Dr. Cem Başlevent, asıl düzenlemenin seçim öncesine saklandığına işaret etti ve şu ifadeleri kullandı: “Servet illüzyonu yaratabilmenin en kolay yollarından birisi erişilebilir hale getirmek.”

İlgili Makaleler