Ekonomi

Tüketicilere şok ekmek fiyatı duyurusu! Beyaz ekmek 7,5 TL olacak! Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı aralık ve ocak ayı ekmek fiyatlarını resmen açıkladı!

Döviz kurlarında ve altın piyasasında gözlenen yukarı yönlü hareketler, tüketicilerin hizmet aldıkları her sektörde yüksek oranlı zamlar ile karşılaşmalarına sebep oldu. Yüksek zamlardan nasibini alan sektörlerin başında ise her vatandaşın en temel hakkını kapsayan gıda sektörü oldu.

Geçtiğimiz senenin sonunda gıda ürünlerinde gözlenmeye başlanan yüksek oranlı zamlar, yeni dönemde de çok çeşitli faktörler çerçevesinde tırmanmaya devam etti. Özellikle tedarik problemlerinden ve sevkiyat maliyetlerinden etkilenen gıda fiyatları, şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte rekor seviyelere ulaştı.

Uzun yıllardır Ukrayna üzerinde hakimiyet kurmak isteyen Rus hükümeti, şubat ayının sonunda Ukrayna sınırlarını resmen işgal ederek resmen bir savaş başlattığını duyurdu. Savaşın ilk dönemlerinde her iki ülkenin de sahip oldukları emtia varlıklarının değer kazanması, ülke sınırlarımız içerisinde satışa sunulan bağlantılı ürünlere yüksek oranlı zamların yansıtılmasına yol açtı. Bu durum sonucunda fahiş rakamlara ulaşan kalemlerden olan buğday fiyatları, ekmek fiyatlarını direkt olarak etkiledi.

Sene başından bu yana yükselen fiyat grafiklerine sahip olan buğday ürünü, ülkemizde satışa sunulan ekmek ürünlerine zam olarak yansıdı. Bir ara zararına satış yaptıklarını belirten fırınlar, geçtiğimiz aylarda daha fazla direnemeyerek ekmek fiyatlarına zam yapıldığını duyurmak durumunda kaldı.

Bugün, tüketicileri şaşkına çeviren yeni bir zam iddiası gündeme geldi. Yeni ay ile birlikte ekmek fiyatlarının yükseleceğini içeren iddia, Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı, konuya ilişkin detaylı bir açıklama yaptı.

EKMEK 7,5 TL Mİ OLACAK?

Buğday fiyatlarının yükselmesi ile birlikte zamlanan ekmek fiyatlarına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı. Gelen iddiaya göre ekmeğin fiyatının 7,5 TL’ye ulaşacağı kaydedildi. Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı, iddiaların asılsız olduğunu, iddia sahiplerinin bir yetkiye sahip olmadığını ifade etti.

“ARALIK AYINDA 5 TL’Yİ AŞMAYACAK!”

Açıklamasına devam eden Balcı, aralık ayında ekmek fiyatlarının 5 TL’yi aşmayacağını, ocak ayında da piyasa şartlarına göre tekrar belirleneceğini bildirdi.

İlgili Makaleler