Ekonomi

Ucuza kiralık ev bulmak imkansız olacak! Asgari ücret zammı öncesi fırsatçılık başladı! 3+1 Dairenin kirası 10 bin TL oldu!

Yıl sonu yaklaşıyor. Asgari ücret çalışmalarına yönelik son toplantıda gerçekleştirildi. Asgari ücretin net olarak açıklanmasından önce bunu fırsat bilen ev sahipleri, emlakçılar, kiralık veya da satılık dairelere yönelik zamlı oranlarını şimdiden piyasalara yansıttı.

Emlakçılar yeni yıl zammı öncesinde kira fiyatlarında ve satılık dairelerde en az %30’luk bir artışın olacağını öngörüyor. Bu durumu fırsat bilen bazı emlakçıların kiralık ve satılık dairelere yönelik yeni yıl öncesi 10.000 TL’ye kadar ulaşan kira fiyatları herkesi şaşırtıyor.

Emlak piyasaları yıl sonu yaklaşırken bir anda hareketlendi. Kiralık daire arayışında olanlar asgari ücret zammı sonrasında fiyatlarda epey bir yükseliş olacağını düşünerek arayışa başladı. Yeni yıl zammı öncesinde bir an önce ev bulabilmek için arayışta olan vatandaşlar ise farklı bir durumla karşılaştı.

YENİ YIL ZAMMI ÖNCESİ VATANDAŞLAR ARAMALARA BAŞLADI!

Emlakçılar yılın son günlerinde en yoğun zamanlarını yaşıyor. Asgari ücret zammı öncesinde kira fiyatları ve satılık daire fiyatlarının bir anda yükseldiğini ifade eden emlakçılar: “Vatandaşlar hızlı hareket etmek istiyor. Konutlara talep oldukça yüksek kiralık daire aradıklarını söyleyenler gittikçe artıyor.” dedi.

Yılın son haftasına giriş yapılırken talepler %30’a kadar artış gösterdi. Artış yaşanması konusunda herkes hemfikirdi. Asgari ücret açıklanmadan önce bu durumu lehine çevirmek isteyenler tek tek gün yüzüne çıktı. İstanbul’dan Bahçelievler semtinde 2+1 dairenin fiyatı bir hafta içerisinde 7000 TL iken 8.000 TL’ye ulaştı. 1000 TL’lik artış vatandaşları da şaşırttı. 3+1 daire Bahçelievler semtinde 8.000 TL iken bir anda 2000 TL’lik  artış yaşayarak 10.000 TL’ye ulaştı.

KİRALIK VE SATILIK KONUTLARDA %30 ARTIŞA DİKKAT!

Ev sahipleri ise asgari ücrete gelecek olan zammı beklediklerini ifade ediyor. Yapılacak zam sonrasında kiracı bulmayı umuyorlar. Yalnızca asgari ücret gündeme geldiği andan itibaren 2+1 evler için en az  1000 TL’ye kadar artış yaşandığı fark edildi. 3+1 evlerde bu rakam 2000 TL’yi görebiliyor. Emlakçılar ise vatandaşları uyarıyor. Asgari ücret zammı açıklandıktan sonra kira fiyatlarında ve satılık konutlarda %30’a yakın bir artış görebilmek ihtimali üzerinde duruluyor.

İlgili Makaleler