Ekonomi

Vergi borcu ödeyecekler dikkat! Vergi ödemelerinde son gün kalıcı olarak uzatıldı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati vergi mükelleflerine yönelik yeni bir düzenlemeye dair açıklamada bulundu. Her ayın 26’sına kadar ödenmesi gereken Katma Değer Vergilerine yönelik beyannamelerin ödeme sürelerindeki gün süresi uzatıldığı müjdelendi.

Yeni yılın bitimine sayılı günler kala açıklanan bu haber bakan Nurettin Nebati’nin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşıldı. Vergi yükümlülüğünü daha kolay hale getirebilmek için 6,9 milyon mükellefin elektronik ortamdan ödeme yapabileceği duyurulmuştu. Bu ödemeler için kolaylaştırabilmek adına her ayın 26’sı olarak belirlenen tarih 28’ine kadar çekildi.

BAKAN SOSYAL MEDYA HESABI ÜZERİNDEN DUYURDU!

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati sosyal medya hesabı üzerinden vergi ödemelerine yönelik hedeflerinden de bahsetti. “Elektronik ortamda yapılabilen vergi ödemelerinde paydaşlarımızın, mali müşavirlerin ve mükelleflerin beyanname ve bildirimlerini sunabilmeleri için önemli bir adım. Vergi mükelleflerinden farklı meslek mensuplarına yönelik gelen talepleri değerlendiriyor, işlemlerin daha kolay hale getirebilmesi için dikkate alıyoruz” dedi.

VERGİ SÜRELERİNİN UZATILMASI NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Ülkemizde yaklaşık 3,4 milyon vergi mükellefi bulunuyor. Tüm bunların yanında mali müşavirleri de ilgilendiren bu düzenleme Aralık ayı itibariyle geçerli olmaya başlayacak. Yeni yılda da alınan karar devam edilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati sosyal medya hesabı üzerinden vergi yükümlülüğü bulunan bireylere yönelik yapılan yeniliği şu şekilde süresini uzattık diyerek paylaştı:

“Her ayın 26. gününün sonuna kadar verilen KDV beyanname ve vergi ödemelerinin süresi her ayın 28. gününün sonu olarak uzatılmıştır. Bakanlık olarak hem vergi mükellefleri hem de mali müşavirlerin vergi yükümlülüklerini zamanında yapabilmelerini sağlayabilmek için tedbirler alınmaya devam edilecektir” diyerek konuşmasını tamamladı.

İlgili Makaleler