Ekonomi

Yeni torba yasa ile fatura borçları siliniyor ve yapılandırılıyor: Birikmiş elektrik borçları tek kalemde silinecek!

Yeni torba yasa vatandaşın lehine çözümlerle fırsatlar sunmaya devam ediyor. Alınan yeni karar meclisten geçti ve kanunlaştırıldı. Torba yasa teklifinde yer alan elektrik faturalarında indirim müjdesi vatandaşları sevindirdi.

Yeni torba yasa kapsamında alınan karara göre elektrik borçlarının silinmesi teklifi TBMM kurulu tarafından kabul edildi. Maddi olarak zor durumda olan elektrik borçları katlanarak biriken fakat ödeyemeyen haneler için müjde olarak duyuruldu.

TBMM TARAFINDAN GEÇİCİ KANUN TEKLİFİ OLARAK KABUL EDİLDİ!

Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında belirtilen kararnamede değişiklik yapılmasına hükmedildi. Yeni teklif TBMM genel kuruldan geçerek yasalaştı. Kamu finansmanı ve borç yönetim düzenlemesi üzerinde yapılan kanun içerisine geçici bir madde eklenerek vatandaşlara duyuruldu.

Geçici madde ibaresi bu faydanın kısa süreli olarak vatandaşa sunulacağını ifade ediyordu. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı yapılacak bu düzenleme ile ödemelere destek olabilmesi için 200 milyar TL ilave edildiğini de açıkladı.

TORBA YASA TEKLİFİNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Sonuç olarak alınan yeni karara göre yapılan düzenlemeler doğrultusunda borçlanma yetkisi 493 milyar TL’ye çıkarılmış olundu. Bütçenin arttırılması fatura ödemelerinde sıkıntı yaşayan ailelere de nefes aldıracak düzenlemeleri beraberinde getirdi. Torba yasa teklifi içerisinde kabul edilen kanuna göre TEDAŞ’a ait 2.000 TL’yi aşmayan elektrik borcu bulunan vatandaşların tüm borçları silinecek.

Vergi kimlik numarası tespit edilemediği ve ulaşılamadığı için feshedildiği için ticaret sicilinden terk edildiği için tasfiye edilmiş aboneliklere yönelik tüm alacaklardan da tamamen vazgeçilmesi kararı verildi. Tüm bunların dışında geçmiş dönem elektrik borcu bulunan TEDAŞ aboneleri için yapılandırma müjdesi de verildi. Özel taksitlendirme fırsatı sunulacak.

İDARİ CEZALAR İLE VERGİ GECİKME FAİZLERİ DE SİLİNECEK!

Yeni torba kanunda denizcilik işletmelerine yönelik düzenlemelerde yer alıyordu. Özelleştirme çalışmalarında sözleşme süreleri 49 yıla kadar uzatıldı. Bununla beraber Liman yatırımcılığı yapanların zamanında ve gerekli yatırımları yapabilmeleri için hem lojistik anlamda hem turizm sektöründe destekleyici farklı yaptırımlarda uygulandı.

BOTAŞ tarafından ödenmeyen idari para cezaları, vergi ve benzeri farklı cezaların gecikme zamları ve faizlerinden oluşan borçlar hazineden görevlendirme bedeli alan kişilere karşılık silinecek. Buna ek olarak sağlık kategorisinde maddi kesintiye neden olmamak amacıyla yeni düzenlemelerde yapılıyor.

İlgili Makaleler