Sağlık

ABD’deki Tulane Üniversitesi’nin Son Araştırması Herkesi Şaşırttı: Ne Yediğiniz Dikkat Edin, Eğer Yemek Yemeden Kahve İçiyorsanız…

Sağlıklı bir vücut için kan şekerinin düzene girmesi elbette hayati önem taşıyor. Ancak yapılan araştırmalar, kan şekerinin düzene girebilmesi için ilaçlardan çok yaşam düzeninin değişmesi gerektiğini gösteriyor.

ABD’deki Tulane Üniversitesi’nden araştırmacıların gerçekleştirdiği bir araştırma sonucuna göre sadece beslenme düzenini değiştirerek, sağlıklı bir kan şekere elde etmek mümkün görünüyor. Diğer araştırma sonuçlarıyla da bunu destekleyen uzmanlar özellikle, bazı gıda ürünlerinin tüketim sırasına önem vermek konusunda insanları uyarıyor.

Glikoz ve İnsülin Üretiminde Yer Alan Süreçleri Kesintiye Uğratıyor

Bir süredir devam eden kan şekerini düşürmek ve sağlıklı olmak için yemeklerin ve içeceklerin hangi sırayla ve nasıl yenilip içileceği konusundaki çalışma sonuçlarını verdi. ABD’deki Tulane Üniversitesi’nden araştırmacıların katıldığı çalışmada 312.400 yetişkin üzerinde çalışmalar gerçekleştirildi. Her bir katılımcının “düzenli ama ılımlı içici” olarak tanımlanan kategoride seçildiği araştırmada katılımcıların yaklaşık 8.600’ünün tip 2 diyabet geliştirdiği kayda geçti. Alkolün kan şekerini etkilemesinden dolayı bu diyabetin geliştiğine dikkat çeken araştırma, yemek ile içilen şarabın yüzde 14 daha düşük risk oluşturduğunu da gözler önüne serdi. Aç karnına alındığında alkolün glikoz ve insülin üretiminde yer alan süreçleri kesintiye uğrattığını kanıtlayan bu araştırma sonrası uzmanlar, yeme ve içmedeki sıralamanın önemine de dikkat çekti.

Kan Şekerini Yeme İçme Alışkanları İle Düzenlemek Mümkün

Bu araştırmanın ardından geçmişte yapılan pek çok araştırmanın da benzer sonuçlara varmış olduğu dikkat çekti. Buna göre İngiltere’deki Bath Üniversitesi Beslenme, Egzersiz ve Metabolizma Merkezi, daha önce uyanır uyanmaz kahve içmenin kan şekeri kontrolü üzerinde olumsuz bir etki yarattığını ortaya koymuştu. Buna benzer bir şekilde ABD’deki Wisconsin-Madison Üniversitesi’nin araştırmalarına göre yemekten önce yenen yoğurt, kan şekerini artırırken; Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre etten önce tüketilen sebze, iyi bir kan şekeri kontrolcüsü olarak biliniyor. Aç karna karbonhidrat yemeği tavsiye etmeyen uzmanlar, yemekteki sıralamaya verilen önemin besinlerin çiğnenmesine de verilmesini öneriyor. Bunun yanı sıra yemek yerken su içmenin ve egzersizlerden en az 3 sata öncesinde yemek yenmesinin de düzenli bir kan şekeri için önemli olduğu da yapılan araştırmalarca ortaya çıkmış bulunuyor.

İlgili Makaleler