Sağlık

Uzmanlar uyarıyor: Göz kusuru deyip geçmeyin! Makula Dejenerasyonu vakaları arttı! Zamanında müdahale görme kaybını önlüyor!

Tıbbi gelişmeler ve teknolojinin gelişmesi tıp sektöründe ilerlemeyi sağlıyor. Özellikle son dönemlerde göz problemi ile ilgili şikayeti bulunan hastaların sayıları gittikçe artıyor. Bu durum özellikle 55 yaş üzeri kişilerde daha sık görülüyor. Makula Dejenerasyonu adı verilen ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz problemi ileri boyutta görme bozukluğuna yol açabiliyor.

Makula Dejenerasyonu halk arasında Sarı Nokta hastalığı olarak adlandırılıyor. Bu hastalığa yakalananlar çok geç fark ediyor. Doğru tıbbi tedavi sürecinden geçmeyenlerde ise görüş kaybı yaşanabiliyor. Göz hastalıklarına yönelik uzmanlığı bulunan profesör Doktor Nur Acar Göçgil hastalık için “İlerlediğinde ve zamanında müdahale edilmediğinde kalıcı göz kusuruna sebep olabilir” yorumunda bulundu.

ZAMANINDA TEŞHİS ÖNEMLİ!

Bu hastalığın en büyük dezavantajı ise ilk evrelerde belirtilerini farkettirmemesi oluyor. İleri evrelerde ise kişi zamanla görmede bir kusuru olduğunu fark ederek yavaş yavaş görüş açısında azalma yaşadığını hissediyor. Öyle ki yanlarında herhangi biri olmadan dışarı çıkamaz hale geliyor. Uzmanı bu konuda vatandaşlara: “Düzenli ve rutin muayenelerden kaçınmayın” uyarısında bulunuyor.

İleri yaş seviyelerinde daha çok görülen 55 yaş sonrasındaki kişilerde kendini fark ettiren bu hastalık bazen genetik faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Çoğu zaman kişinin dikkatsizliğinden ve yanlış hayat tarzından da kaynaklanır.

HASTALIĞIN SEBEPLERİ NELERDİR?

Gün içinde sürekli olarak ultraviyole ışığa maruz kalanlar çevresel faktörlerden kaynaklı olarak Makula Dejenerasyonuna yakalanabiliyor. Daha çok yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalık keskin görüş merkezini zedeliyor. Oldukça sık görülse de ilk teşhisi koyabilmek zor olabiliyor. Garip olanı ise yalnızca gözlerden biri bu kusuru yaşarken diğeri yıllarca sağlıklı bir şekilde işlevini tamamlayabiliyor.

Makula Dejenerasyonu hastalığı iki farklı şekilde meydana çıkıyor. Kuru ve yaş olarak adlandırılıyor. Kuru tip en sık görülen vakalar arasında yerini alıyor. Uzun bir zamanda ve yavaş yavaş görmeyi tamamen kusurlu hale getiriyor. Yaş tip olarak adlandırılan da ise aniden ve hızlı bir şekilde görme kaybı süreci kendini gösteriyor. Bu tip bir rahatsızlık durumunda kişi ciddi derecede bulanık görme durumu ile karşı karşıya kalıyor. Baktığı herhangi bir yeri eğri görebiliyor. %80’e yakın görme kaybı bu tipte daha çok fark ediliyor.

İlgili Makaleler