Sağlık

Bitmeyen öksürük krizinin nedeni tıp literatürüne geçti…

Uzun süre devam eden öksürük probleminin nedeni mevsimsel bir soğuk algınlığı veya alerji sanan kadın, ağzından gelen kan sonrasında soluğu hastanede aldı. İlk yapılan testlerde normal çıksa da acı gerçek tomografi sonrasında belli oldu. Detaylar işte sizlerle...

Nefes almayan ve yutkunamayan o kadın, aylarca süren öksürük nöbetlerinin sonunda ağzından kan gelmesi ile birlikte öğrendi. Kansere yakalandığı öğrenen kadının başına gelenler ise tıp literatürüne geçti, üzerine sayısız araştırma yapılan o kadının yaşadıkları hastalık semptomları ve tüm detayları haberimizin devamında bulabilirsiniz…

Hiçbir faktör olmasa da kanser olduğu ortaya çıktı!

54 yaşında, Malezyalı bir kadının uzun bir süredir öksürük sorunuyla karşı karşıya kaldığı bu durumun, nedeni olarak mevsimsel bir soğuk algınlığı veya alerji olarak düşündüğü belirten kadın, öksürüğü şiddetlenmesi ve öksürürken ağzından kan gelmesi ile birlikte durumun daha da ciddiyetti olduğunun farkına vararak, hastaneye gittiği bilgisi verildi.

Hastada, ateşi, nefes darlığı gibi hiçbir belirti hatta, tiroid kanseri için  risk teşkil edecek hiçbir faktörü, radyasyona maruz kalma öyküsü, akrabasında tiroid kanseri olmamasına rağmen. Kadına teşhis koyan doktorlar bile karşılaştıkları tabloya şaşırdı..

Hatta Malezyalı kadının boynunda şişlik bile olmadığı ve Tiroid bezinde düzgün çalıştığı ve yapılan testlerde de belirgin bir sıkıntı gözlenmediği bilgisi verildi.

Hiçbir enfeksiyon hiçbir belirgin faktör olmasa da, kanlı öksürüğün nedenini araştıran doktorlar, kadının karnı ile boyun tabanı arasındaki bölgeyi BT (bilgisayarlı tomografi)  görüntüleyerek, tiroidinin sol kısmının genişlediğini, bir nodül ya da yumru ve nodülde kanserin belirgin bir özelliği olduğu gözlemlendiği açıklandı.

Papiller tiroid kanseri’ teşhisi konuldu

BT görüntüleyerek, tiroidinin sol kısmının genişlediğini, kanserin belirgin bir özelliği olduğu gözlemlenen kadının küçük kalsiyum lekeleri olan kalsifikasyonların bulunduğunu ortaya çıktı. Tiroid ultrasonu yapılması ile birlikte, kadının boynunda beklenmeyecek kadar fazla nodül tespit edildiği bilgisi verildi.

Yapılan biyopsi ile birlikte Malezyalı kadına ‘papiller tiroid kanseri’ teşhisi konuldu. Tümör büyük olduğu ve çevresine yayıldığı için kadının tirodinin tamamı alındı. Yapılan araştırma sonucunda, kanlı öksürüğünün nedeni tiroid kanserinin nadir belirtilerinden olduğuna dair açıklama yapıldı.

(Kansere yakalandığını öğrenen kadının başına gelenler ise tıp literatürüne geçti, üzerine sayısız araştırma yapıldı)

İlgili Makaleler