Genel

Asgari ücret zammında için ilk görüşme yapıldı! Sonuç ne olacak?

Asgari ücret zammında için ilk görüşme yapılması ile birlikte, milyonlarca vatandaş, “İşçi ve işverenler hangi rakam üzerinden pazarlık yapacak? Nihai karar ne zaman açıklanacak? Sorularına cevap aramaya başladı. Asgari ücret zammıyla ilgili bilgiler işte sizlerle...

Milyonlarca vatandaşı doğrudan etkileyecek olan asgari ücret zammıyla ilgili tespit komisyonu çalışmalara başladı. İlk toplantıda yer verilmeyen rakamlara, İkinci toplantıda yer verilmesi beklenirken, ilk toplantıda neler görüşüldüğü ise, merak konusu oldu. Asgari ücret zammı için ikinci görüşme ise 18 aralıkta gerçekleşeceği bilgisi verildi.

Rakamlar ikinci toplantıda mı açıklanacak?

Asgari ücret zammı milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alırken, işveren ve işçi temsilcileri tarafından ilk görüşme başladı. İlk görüşmenin başlamasıyla birlikte asgari ücret oranlarıyla ilgili bilgiler, merak konusu oldu. Asgari ücret görüşmeleri ile alakalı açıklanan bilgilere göre ilk toplantıda rakam teklifi yapılmadığı bilgisi yer alırken, rakamların sonraki toplantılar dahilinde gerçekleşeceği bilgisi verildi.

Asgari ücret zammı ne kadar olacak?

İşçi temsilcisi Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret zammı ile ilgili şu ifadeyi kullandı; “Toplantı süresi boyunca tek hedefimiz, ve özellikle kırmızı çizgimiz açlık sınırıdır” diyerek asgari ücret zammının vatandaşları tatmin edecek yönde artış yapılacağının sinyallerini verdi.

Türk-İş, “Kasım ayı açlık sınırının 14.025 TL” “bekar bir kişinin yaşam maliyetinin ise 18.239 TL” “yoksul yoksulluk sınırında 45.686 TL” olarak açıkladı. Türk-İş tarafından yapılan bu değerlendirmeye, Aralık ayı verileri dahil edilmedi. Aralık ayı verileri dahil edildikten sonra, ortaya çıkacak rakamlarla birlikte asgari ücret zammı netlik kazanmış olacak.

Asgari ücret zammı ile ilgili uzman isimlerden yapılan açıklamaya göre, bu sene asgari ücret zammının enflasyon verilerine göre yapılacağı yönünde tahminler gelirken, bu kapsamda da, Orta Vadeli Program (OVP) dahilinde 2023 yılı hedefi enflasyonunun %65 olarak açıklandığı baz alınırsa eğer, mevcut asgari ücretin üzerine %37,77 olan 6 aylık enflasyonun eklendiğinde 4.300,65 TL artış gerçekleşecektir. Bu durumda da mevcut asgari tutara 11.402,32 TL olması nedeniyle, asgari ücret tutarı “15.708,98 TL” rakamı ortaya çıkacaktır. Bu hesaplama refah payı hariç tespit edilen rakamdır.

İlgili Makaleler