Genel

Avrupa’da en iyi otomobili, Türkiye’ye geliyor…

BYD’nin C-Hatchback modeli Dolphin Avrupa’da satın alınabilecek en iyi otomobiller arasında seçilirken, BYD’nin Dolphin Türkiye piyasalarına 2024 yılı dahilinde gelmesi tahmin ediliyor. Peki ödüllü aracın teknik özellikler ve fiyatları nedir? Detaylar işte sizlerle...

Dolphin modelini en mantıklı ve satın alınabilecek en iyi otomobil olarak gösteren jüri üyelerinde, Autobest jürisinde, 31 Avrupa ülkesini temsil eden 31 gazeteci yer aldı. Jüri üyeleri Dolphin’in sunduğu özelliklerle onu ilk sıraya taşırken, Dolphin’in konforu, kalitesi ve üst düzey sürüş deneyiminin ile birlikte otomobilin geniş iç hacmini gibi özellikleri tüm taktiri topladı.

Ödüllü aracın teknik özellikler nedir?

Türkiye pazarına kısa süre önce giriş yapmış olan Atto 3 modelinin satışana başlanırken, “Seal ve Han” modelleri içinse talep formu oluşturan otomotiv devi BYD’nin, Dolphin modeli ile Avrupa’da satın alınabilecek en iyi otomobil seçilirken, BYD’nin sunduğu üst düzey garanti kapsamı, düşük kullanım maliyetleri ile dikkatleri çeken yüksek standart donanımları ve aynı zamanda da teknolojik özellikleri sahip Dolphin modelini en mantıklı ve satın alınabilecek en iyi otomobil olarak seçilirken, jüri üyeleri, BYD’nin elektrikli otomobilinin fiyat/kalite/menzil konusundaki başarısının hayran kaldı.

Dolphın 60.4 kWh bataryaya ve tek şarjla 427 km menzil imkanı sunarken, BYD Dolphin, kendi geliştirdiği BYD Blade Batarya’yı kullandığı bilgisi verildi. Kobalt, manganez ve nikel içermeyen Blade Bataryası sayesinde geleneksel lityum-iyon bataryalara göre çok daha yüksek düzeyde güvenlik sunarak, Lityum Demir-Fosfat (LFP) kimyasına sahip olan model,  düşük enerji tüketimiyle yüksek verimlilik sunuyor.

Dolphın fiyatı nedir?

Oluşturan otomotiv devi BYD’nin, Türkiye’de bulunan Atto 3 modeli fiyatı 1 milyon 690 bin TL olarak belirlenirken, Han ve Seal modelleri için Türkiye’de talep formu hazırlayan BYD bu modeller için fiyat bilgisi yayınlamadı.

2024 yılında Türkiye’ye gelmesi tahmin edilen, Dolphin modelinin ise Avrupa’da Atto 3’e oranla yaklaşık yüzde 25 oranında daha cazip fiyatlarla sunulmuş olması ve Türkiye’de de benzer şekilde satılması bekleniyor. Bu durumda da BYD Dolphin güncel kurlar dahilinde yapılan hesaplama ile birlikte 2024 yılında yaklaşık olarak 1 milyon 250 bin TL gibi bir tutarla Türkiye’de satışa çıkarılması tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler