Sağlık

Salgın atak yaptı aciller doldu taştı! Uzmanlar uyarıyor: “3’lü salgınla yüzyüzeyiz” Beta ve Grip enfeksiyonu Covid’e eşlik ediyor!

Kışın gerçek yüzünü göstermesi ile beraber salgın hastalıklar artmaya başladı. Ülkenin farklı bölgelerindeki acil servis ve poliklinikler dolup taşıyor. Vatandaşlar daha çok solunum rahatsızlıkları ile ilgili şikayette bulunuyor. Uzmanlar bu konuda uyarıyor: “Karşılaşılan hastalık tek bir virüsün sonucu olmayabilir.” Bir kişi aynı anda grip hem de Covid 19 bununla beraber nezle vakası ile karşılaşabilir.

Uzun süredir vatandaşlar bu tarz bir şikayetle acile başvurmuyordu. İlginç olan ise şikayetlerin hiçbir zaman durmamasıydı. Sürekli olarak hastalık üstüne hastalıklar atlatılıyor. Özel servisler ve poliklinikler solunum şikayeti ile ilgili gelen vatandaşlarla dolup taşıyor.

Operatör Doktor Yusuf Şentürk daha önceki dönemlerle beraber kıyaslayarak konu üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu yıla ithafen “Üçlü bir salgınla yüz yüzeyiz” yorumunda bulundu.

RİSK ÇOCUKLARDA ARTIYOR!

Vatandaşlar farkında olmadan Covid 19’a yeniden yakalanıyor. Doktor Şentürk’e göre Covid 19 şu anda en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Vatandaş bunun farkında değil. İşin garip yanı Beta adı verilen bir enfeksiyon virüsüyle beraber gripte Covid 19’a eşlik ediyor. Şentürk Bu dönemi üçlü salgın olarak adlandırılıyor.

Kış mevsiminin yeniden yüzünü göstermesi salgın sürecini beraberinde getirdi. İnsanlar hastalandıktan sonra iyileşiyor gibi hissedip yeniden hastalığa yakalandığını fark ediyor. Bunun sebebi de üçlü salgın dönemi atlatıyor. Özellikle çocuklar bu konuda daha muzdarip. Beta enfeksiyonunun hedefi çocuk yaş grupları oluyor. Bağışıklık sistemini tamamen çökerten bu durum gribe yakalanma riskini de artırıyor.

“KAPALI ORTAMLARDA MASKE İHMAL EDİLMEMELİ!”

Doktor Şentürk’e göre kapalı ortamlarda muhakkak ki maske takılmaya devam edilmeli. Nefes alınan havada onlarca virüs bulunuyor. Bu sürekli olarak bir kendini tekrarlayan enfeksiyona yakalanmak anlamına geliyor. Uzman isim: “Gribin de kendi içinde çeşitleri olduğu unutulmamalı ve maske takılmalıdır.” yorumunda bulundu.

Doktor Şentürk özellikle bu tarz virüslerle karşılaşan insanları da uyarıyor: “İhmal etmeyin. İhmalden kaynaklı olarak ileri boyutlu öne alınamaz durumlarla karşılaşılabilir” diyor. Grip ve benzeri bir semptomla karşılaşıldığında tedavi sürecini başlatmak gerekiyor. Bunun için antibiyotik vermek tam olarak tedavinin çözümü değil. Ağır vakalarda dahi hekimler şu anda antiviral öneriyor. Bol bol sıvı almak, ateş düşürücü ilaçlar kullanmak ya da düzenli olarak dinlenmek bu sürecin daha rahat geçirebilmesini destekliyor.

İlgili Makaleler