Sağlık

Bu şerbet bin derde deva! Kalp krizinden, felce, iltihaptan uykusuzluğa şifa deposu!

Bin derde deva hastalıklara şifa kızılcık meyvesinin şerbetinden elde edilen fayda saymakla bitmiyor. Dillere destan Lokman Hekim’in dahi önerdiği söylenen kızılcık şerbeti tüketen kişinin doktora gitmesine gerek kalmıyor.

Kızılcık’ın hikayesi asırlar öncesine dayanıyor. Her gün Lokman Hekimin dahi kızılcık tükettiği söyleniyor. Faydaları ise iltihaptan kalp ve damar hastalığına, felçten uykusuzluk problemine, kolesterolden diyabete her türlü alanda şifacı özellik sağlıyor. Bin derde deva kızılcığın özellikle kış aylarında tüketilmesi öneriliyor.

KIŞ AYLARINDA BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLİYOR!

Halk arasında geçmişte faydası daha çok bilinen ve değer verilen kızılcık günümüzde çok da bilinmiyor. Ancak vücuda sağladığı etkiler özellikle kış aylarında bağışıklığı destekleyici ve mikroplardan arındırıcı bir etki oluşturuyor.

Vücudun iltihap tedavisinde düzenli tüketildiğinde fayda sağlayan kızılcık yüksek tansiyonu olanlar için de öneriliyor. Kalp krizi, felç riski bulunanlar, kalp ve damar hastalığı yaşayanların iyileşme süreci daha verimli hale geliyor.

KIZILCIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Çalışma yaşantısı psikolojik sebepler uykusuzluğu beraberinde getiriyor. Uyku düzenini sağlayabilmek ve problemi önerebilmek için kolaylık sunuyor. Kolesterol ve diyabet hastalığı bulunan ileri yaş grubu için düzenli tüketildiğinde şifacı etkisini gösteriyor.

Gün içinde maruz kalınan hormonlu gıdalar hazır atıştırmalıkların etkisi vücuttan zor atılıyor. Kızılcık bu atılıma destek sağlıyor. Kızılcığın içerisinde yer alan proantosiyanidin maddesi sayesinde diş etinde oluşan iltihaplanmayı gideriyor ve dişleri korumaya kaynaklık oluşturuyor. Plak ya da tartar oluşumuna da olumlu etkisi oluyor.

HÜCRELERİ YENİLEYEREK GENÇLEŞTİRİYOR!

Çağın virüsü kanser hastalığının yayılmasını azaltan kızılcık sindirim problemi olan kişilere rahatlık sunuyor. Mide ve bağırsak florasını düzenleyen kızılcık hücreleri yenileyerek cildin daha parlak ve genç görünmesini sağlıyor. Yalnızca şerbet olarak değil maske olarak hazırlanıp yüz bölgesine uygulanabiliyor.

Böbrek taşı rahatsızlığı çekenler için kızılcık suyunun tüketilmesi öneriliyor. Daha hızlı ve kolay bir şekilde tedavi sürecini destekleyici bir etki oluşturduğu da ifade ediliyor.

İlgili Makaleler