Genel

Çalışanlara zam müjdesi! Yemek kartı bedeli yüzde 100 zamlanıyor: Market alışverişinde kullanma yasağı kalkıyor mu?

Milyonlarca çalışanın gündeminde yer alan yemek kartı uygulamasında yeni zam haberi müjde olarak paylaşıldı. 2023 yılı itibariyle kamusal alandaki değerleme oranında yaşanabilecek artış sonrası yemek ödemeleri de yükseltiyor.

Kısa bir süre önce yemek kartlarında yeni bir düzenleme yapılmış daha önceden kapsamı genişletilmiş market alışverişlerinde geçerli olan yemek kartları için bu uygulama sınırlandırılmıştı. Bu konu tekrar gündeme getirildi.

YENİ YIL DEĞERLEME ORANI NE KADAR OLDU?

2022 yılı Aralık ayı itibariyle değerleme oranı %122,93’e ulaştı. Bu bedel üzerinden çalışanlara yönelik ödenen yemek ücretlerinde de net bir artış yaşandı. Temmuz ayında 51 TL olan yemek fişleri vergi istisnasız olarak işleme alınmaya başlandı. İş yerinde yemek verilmediğinde kullanılabilen bu yemek kartları 51 TL olarak kişinin her gün kullanabileceği bir miktarı ifade ediyordu. Pek çok kişi bu rakamı gün içinde kullanmayıp market alışverişinde değerlendirebiliyordu. 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren yemek kartları ya da yemek fişinin alışverişte kullanılmasına yasak getirildi.

2023 YEMEK KARTI ÖDEMESİ NE KADAR OLACAK?

Yeni yıla girmeden önce yemek kartı ya da yemek fişlerinde ödenen 51 TL 2023’te 110 TL olarak güncellenecek. Maddi olarak ödenen yemek tutarları vergi istisnasından faydalanacak. Yemek bedeli en düşük asgari ücrete ilave edilecek. İşveren 51 TL’nin üzerinde oluşacak yemek tutarı için vergi ödemesi gerekecek. Eğer iş yerinde yemek verilecekse yemek kuponu ya da yemek çeki gibi bir ödeme sistemi devreye alınacak.

YEMEK KARTI/FİŞİ MARKETTE KULLANILABİLECEK Mİ?

Onlarca çalışanın değerlendirdiği yemek kartlarının markette kullanılmamasına yönelik yapılan açıklama yemek kart ücretlerinde yaşanan artış sonrası yeniden gündeme getirildi. Çalışanların gıda alışverişinde kullanabilmesi büyük bir avantaj olarak görülüyordu. Yeni düzenlemede yemek kuponu ya da yemek çekinin marketlerde kullanılmasına yönelik yeni bir karar verilmedi. Kişi sadece yemek yiyebilmek için bu ücreti kullanabilecek. Market harcamalarında değerlendirilmeyecek. Eğer herhangi bir sebeple farklı bir amaçla kullanılırsa işverenin ödemiş olduğu bu tutar sigorta priminin istisnası olarak kabul edilmeyecek ve vergi ödenmek zorunda olacak.

İlgili Makaleler