Sağlık

Dikkat; Kırmızı Kan Hücrelerinin Sayısını Artıran Besinler Açıklandı! Bu Belirtileri Yaşıyorsanız Hayatınızdan Kuru Kayısı, Yumurta ve Pekmezi Eksik Etmeyin!

Günümüzde pek çok hastalığın beslenme ile doğrudan ilişkisi olduğu kanıtlanmış bulunuyor. Öyle ki kolesteroldan tansiyon hastalığına kadar düzenli ve dengeli bir beslenme ile vücutta var olan pek çok kronik rahatsızlığı kontrol altına almak tıbben mümkün görünüyor. O hastalıklardan biri olan demir eksikliği ise, önemli ölçüde kişilerin beslenme alışkanlığı ile giderilebiliyor.

Genellikle kan kaybı veya hamilelik nedeniyle ortaya çıktığı bilinen demir eksikliği veya demir eksikliği anemisi, tıbben vücutta yeterli miktarda demir mineralinin bulunmamasını ifade ediyor. Genellikle kişilerin fark edemeyeceği kadar hafif olan semptomlar ile kendisini gösteren demir eksikliği, önlem alınmadığı takdirde vücuttaki kansızlık oranını artırarak, zor bir yaşam ortaya çıkarabiliyor. Demir eksikliğine karşı alınabilecek en iyi önlem ise, erken teşhis ve dengeli beslenme oluyor.

Bu Belirtileri Önemseyin

Kırmızı kan hücrelerinin, yani alyuvarın sayısının azalmasına yol açan demir eksikliği, halk arasında sıklıkla “kansızlık” olarak da adlandırılıyor. Bu nedenle vücudun genel dolaşım sistemini ciddi ölçüde etkileyen demir eksikliğinin belirtilerine kulak tıkamamakta fayda bulunuyor. Demir eksikliğinin herkesçe bilinen belirtilerinden biri tırnak yüzeyinde oluşan beyaz çizgilerdir. Bunun tırnak yüzeyinde oluşan beyaz çizgiler olsa da aslında görünüşte önemsizmiş gibi görünen pek çok belirti de demir eksikliği belirtisi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle artan ve aşırı hale gelmiş olan yorgunluk, zayıflama hali, solgun bir cilt demir eksikliğinin başlıca belirtileri iken; göğüste başlayan ağrı, kalp atış ritmine yaşanan anormal artışlar, çekilen nefes darlığı gibi belirtiler de demir eksikliğine işaret edebiliyor. Bunun yanı sıra baş ağrısı veya dönmesi ile soğuk eller ve ayaklar demir eksikliğinin başlıca belirtileri arasında yer alıyor. Ağızda ya da dilde çıkan yaralar ve iltihaplar da demir eksikliğinin göstergelerinden biriyken buz, kir veya nişasta gibi besleyici olmayan maddeleri tüketme arzusu demir eksikliğinin en belirgin semptomları arasında yer alıyor.

Demir Eksikliğine Karşı Bu Besinler Koruyucu Kalkan Oluşturuyor

Demir eksikliği kişilerin vücudundaki kan seviyesini azalttığı için uzmanlar, kan seviyesini artıracak ve kontrol altına alacak besinleri tüketmeyi sıklıkla öneriyor. Bu besinlerin başında gelen kuru meyveler ise, doğal bir kan yapıcı olarak vücutta işlev görüyor. Bu nedenle demir eksikliği olan kişilerin sıklıkla kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut tüketmesi tavsiye edilirken; ıspanak ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler ile fındık, fıstık ve susam gibi kuruyemişleri de hayatından ayırmaması tavsiye ediliyor. Bunun yanı sıra karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti kan yapıcı bir yarar sağlarken; yumurta, pekmez ve üzüm ile kuru baklagiller de vücutta kan yapıyor.

 

İlgili Makaleler