Genel

Ekmeğe yeni zam iddiası ortalığı karıştırdı: İTO 200 gramlık ekmeği 5 TL’den satışa sunabilir!

2023 yılına girmeye sayılı günler kala İstanbul’daki ekmek fiyatına yönelik yeni bir zam yapılma ihtimali gün yüzüne çıktı. Henüz Temmuz ayında yeni zam uygulanmış olmasına rağmen 1 Ocak tarihi itibariyle 5 TL olabileceğine yönelik haberler sızdı.

İstanbul Ticaret Odasına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren fırınlarda 200 gram ekmeğin 5 TL olacağına yönelik iddaa ortaya atıldı. Konu üzerine henüz yetkililerden yeni bir açıklama yapılmadı.

İTO’NUN OYLAMA SONUCU NE OLDU?

Yeni yılda asgari ücret rakamına yönelik kesin bir sonuca ulaşıldı. 8.506 TL olarak belirlenen yeni asgari ücret sonrasında farklılık sektörlere yönelik fiyat artışı yapılma ihtimali üzerinde duruluyordu. Bu ihtimale İstanbul Ticaret Odası da dahil oldu.

İTO’ya bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren fırınlarda 200 gram ekmeğin 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla 5 TL’ye yükseleceği söylendi. Söylenti niteliğindeki bu yeni görüş için İTO’nun İş Programı ve Bütçe Görüşmeleri toplantısında oylama yaptığı ifade edildi. Yapılan oylama sonucunda bu karara varıldığı söylendi.

EKMEK İÇİN ALINAN SON KARAR NE OLDU?

İTO’nun yaptığı oylamanın sonucunda İstanbul’da bir kilogram ekmeğin fiyatının 25 TL’yi geçmemesinin vurgusu yapıldığı ifade ediliyor. Bu durum 200 gramlık ekmek için 5 TL olabilme ihtimalini yükseltiyor. Azami ekmek fiyat tarifesi kapsamında bu kuralın kabul edildiği söyleniyor ancak yetkililerden konu üzerine bir açıklama henüz yapılmadı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında 4 TL olarak satılmaya başlanan ekmeğin fiyat artışı meclis toplantısı sonrasında belirlenmişti. İstanbul’da satışı yapılan bir kilo ekmeğin azami 19,05 TL’yi geçmemesi kararına varılmıştı. Yapılan bu uygulama kapsamında 210 gram ekmek için net fiyat 4 TL olmuştu.

İlgili Makaleler