Genel

Şeb-i Arus ne zaman? Şeb-i Arus programı belli oldu!

Şeb-i Arus pek çok vatandaş tarafından takip edilen bir tören olarak biliniyor. Mevlânâ Celalettin Rumi inin 750. vuslat yıl dönümü kapsamında hazırlanan tören her yıl büyük ilgi görüyor. Bu yıl da düzenlenecek olan tören Konya’da gerçekleşecek.

Mevlânâ Celalettin Rumi’nin vefatı olarak anılan  Şeb-i Arus haftası için tören hazırlıkları başladı. İşte Mevlânâ Celalettin Rumi’yi anma töreninin tüm detayları…

Şeb-i Arus Töreni

Mevlana’nın 750. vuslat yıl dönümü için düzenlenen anma törenleri için tarihi yaklaştı. Tören televizyonlardan canlı olarak yayınlanacak. UNESKO tarafından koruma altına alınan Mevlevi Sema törenleri 7-17 Aralık 2023 tarihlerinde düzenleniyor. Törenlerin genel amacı Hazreti Mevlana’yı anmak ve anlatmak olarak vurgulanıyor.

Şeb-i Arus kelimesinin sözlük anlamı olarak düğün gecesi olup hakkı vuslat ve yaratana kavuşma olarak sayılıyor. Ölümün temel anlamı Mevlânâ için ise Allah’a dönüş olarak yorumlanıyor.

Şeb-i Arus takvimi yayınlandı

Mevlana’nın 750. vuslat yıl dönümü olarak düzenlenecek  Şeb-i Arus töreninin tarihi ve fiyat bilgisi yayınlandı. O yedi-17 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan tören hem gece hem de gündüz şeklinde yapılacak. Saatler 20 00,1400 ve 19:00 şeklinde olacak. Hafta sonları 200 TL olacak tören için hafta içleri 100 TL’lik bir fiyat belirlendi. Konya Mevlânâ kültür merkezi sinema salonunda gerçekleştirilecek törende 17 Aralık 2023 Pazar gecesi saat 19:00’da yapılacak tören 250 TL üzerinden ücretlendirilecek. Bu programın yanında pek çok farklı kültürel etkinlikler de yapılacak.

Alireza Ghorbani konser verecek

Tören süresince Sema gösterileri yapılacak. Şeb-i Arus törenindeki bilet fiyatları etkinlik tarihine göre değişecek. Hafta içleri daha uygun fiyatlara satılan biletler hafta sonları daha yüksek fiyatlara satılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Konya Valliği’nin ortak çalışması olan törende Alireza Ghorbani konser verecek.

Program Konser Selçuklu Kongre Merkezi Anadolu Oditoryum salonunda 12 ve 15 Aralık tarihinde akşam saat 8:00’de gerçekleşecek. İrfani müziğin dünyada ünlü bir ismi olan sanatçının sahne alacağı gün için biletler yoğun ilgi görüyor.

İlgili Makaleler