Kamu Haberleri

Türkiye Geneli Adalet Bakanlığı CTE İnfaz Koruma Memuru (İKM) ve Katip Alımı Başvuru Şartları

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü yani CTE bünyesinde personel alımına ilişkin 2020, 2021 ve 2022 yıllarına ait personel alımı için hazırlıklar devam ediyor. 2018 yılında KPSS'den en düşük puanı alan ve 2020 yılı personel alımına başvuru yapamayan adaylar için uyarı açıklaması yapıldı. Bununla birlikte CTE bünyesinde İKM İnfaz Koruma Memuru ve katip alımına ilişkin geri sayım devam ediyor. Önceki yıllarda Mayıs ayında yapılan alımların bu sene corona virüsü salgını nedeniyle sarktığı düşünülürken yakın zamanda Adalet Bakanlığının ilana çıkması beklenmektedir. Peki genel şartlar nelerdir?

Bilindiği gibi Adalet Bakanlığı CTE tarafından cezaevlerine her yıl 5 bine yakın personel alımı yapılmaktadır. Adalet Bakanlığı bünyesindeki bu personel alımları KPSS puanı baz alınarak gerçekleştirilmektedir. Türkiye geneli farklı cezaevlerinde görevlendirilmek üzere personel alımı gerçekleştirilmektedir. Alınan personeller farklı kadrolarda çalıştırılmaktadır.

5 BİN İKM ALIMI İLANI BEKLENİYOR

Adalet Bakanlığı CTE personel alım ilanı kapsamında adaylar en çok İnfaz Koruma Memuru İKM kadrosunda yapılmasını istiyor. Cezaevlerine her yıl 5 bine yakın İnfaz Koruma Memuru İKM alımı yapılmaktadır. 2020 yılı personel alımı için geri sayım devam ediyor. Bununla birlikte 2021 ve 2022 yılında çok sayıda cezaevinin açılması planlanıyor.

2018 ve 2019 yıllarında gerçekleştirilen İKM personel alımı Mayıs ayında yapıldı. Ancak bu yıl corona virüsü salgını nedeniyle personel alımlarının biraz aksadığı ve başvuruların Haziran ayında alınması bekleniyor.

KPSS EN AZ 70 PUAN OLMAK ZORUNDA

2023 yılında hükümet tarafından çok sayıda yeni cezaevinin açılması beklenmektedir. Açılacak olan cezaevlerine ise yeni personel alımlarının yapılması bekleniyor. Bu personel alımları KPSS puanı baz alınarak gerçekleştirilecek. Bu bağlamda adayların 2020 yılında yani bu sene Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından uygulanacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS en az 70 puan almaları gerekiyor.

ARANAN ŞARTLAR

Yayımlanacak olan ilanda ise adaylarda aranan genel şartlar şu şekildedir:

a) Türk Vatandaşı olmak,

b) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,(…) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

d) Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

SAĞLIK RAPORU ŞART

e) Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

f ) Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

g) Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak;
Merkezî sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak ; teknisyen, büro personeli (ceza infaz kurumu kâtibi), destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) ve hemşire için ise 35 yaşını bitirmemiş olmak

h) Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.

ANLIK OLARAK HABERDAR EDECEĞİZ

İlanın henüz hangi tarihte yayımlanacağı açıklanmadı ancak bir gelişme olduğunda açıklama yapıldığında veya ilan yayımlandığında adayları sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz.

TALEPLERİNİZ NELER?

Binlerce aday Adalet Bakanlığından yeni bir ilan yayımlanmasını bekliyor. Adaylar ilanın bir an önce yayımlanmasını ve başvuruların alınmasını talep ediyor. Peki size göre şartlarda bir değişiklik yapılmalı mıdır? Bu alımlar hakkında bir talebiniz var mı? Sayfanın alt kısmındaki yorum bölümünden belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler