Eğitim

Dezavantajlı Okullardaki Öğretmenlere Mali Destek Verilmeli

Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu öğretmenlik konusuna dair açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda öğretmenlik meslek kanunu hakkında yürütülen çalışmalara değinen Pehlivanoğlu konuşmasında ayrıca bazı bölgelerde ki öğretmenlere ek destek verilmesi konusunda açıklamalar yaptı.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU 

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) hakkında yapmış olduğu değerlendirmelerinde bu konuda yürütülen çalışmalara değinen Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, bu yasa çalışmasının Cumhurbaşkanlığı ve MEB tarafından da çok önemsendiğini söyledi. Bu kanunun her meslek için çok önemli olduğunu ifade eden Pehlivanoğlu konuya dair şu ifadeleri kullandı. 

“ÖMK ile hakların yukarıya taşınması ama sorumlulukların da altının çizilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu her meslek için geçerlidir. Öğretmenler gerekirse meslekten çıkarılmalı mı? Evet. Hangi öğretmen, çocuğun anayasal hakkı olan öğrenme hakkını yerine getiremeyen bir öğretmenin, öğretmen olarak kalmasını destekleyebilir? Bence hiç kimse desteklememeli bunu. Bu tabii adil, adaletli bir değerlendirme sonucunda olmalı. Türkiye, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na sahip olmalı ama hakların yanında da sorumlulukların anlatıldığı bir meslek kanunu olmalı bu. Öğretmenlerimizi pamuklara sararak taltif etmeliyiz ama ‘Devlet memuru oldum, buradan emekli olurum’ mantığıyla değil. Emanet ettiğimiz, bu milletin çocuklarını olumlama ile taltif ederek, bu ülkeye kazandıracak, onların gözlerine pırıltı verecek nitelikte öğretmenlere sahip olmamız gerekiyor.”

ÖĞRETMENLERE MALİ DESTEK

TED Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu konuşmasında ayrıca devletin bazı dezavantajlı bölgelerde bulunan öğretmenlere mali destek vermesi gerektiğini ifade etti. Bunun başka meslekler içinde yapılabileceğini ifade eden Pehlivanoğlu, “Devlet olarak dezavantajlı okullardaki öğretmenlere mali destek vermemiz lazım. Mağduriyet bölgelerinde başka meslekler için var. Bu öğretmenler için de getirilmeli. Aksi takdirde terörün kökünü kurutamayız, evlatlarımıza el atanların önüne geçemeyiz. Düşünebilen beyinler yaratmak için o çocuklarımıza belli bir eğitimi ve öğretimi vermek zorundayız.” dedi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir