Eğitim

YKS Ek Yerleştirme İşlemleri Ne Zaman Yapılacak?

Üniversite hayali kuran adayların çoğu için yerleştirme işlemleri tamamlandı. Üniversite sınavları tarihinin en çok yerleştirme oranının yapıldığı 2019 YKS’de yalnızca 70 bin civarı baoş kontenjan kaldı. 

Yerleştirme sonuçlarının belli olması ile adaylar artık üniversite kayıtlarına dair detayları merak ederken ilk tercihlerinde yerleşemeyen adaylar, ek yerleştirmeleri beklemeye başladı. 

2019 YKS EK YERLEŞTİRMELER NE ZAMAN?

Üniversite tercih sonuçlarının ardından bazı bölümlere tercih yapılmadığı için bazı bölümlere de öğrencilerin kazandığı halde kayıt yaptırmaması nedeniyle açık kontenjanlar oluşacak. İlk yerleştirme işlemleri için kayıt sürecinin sonunda belli olacak bu açık kontenjanlar sonrasında üniversiteler, ÖSYM’ye bildirimde bulunacaklar. ÖSYM daha sonra bu açık kontenjanları kendi sitesinden üniversite adaylarına duyuracak ve ek yerleştirme tercihleri almaya başlayacak. Bunun için henüz bir duyuru yayımlamayan ÖSYM’nin 2019 ek tercihlerini Eylül ayı içerisinde alması bekleniyor. 

Ek Tercihlere Kimler Başvuru Yapabilir?

Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Herhangi bir üniversiteye yerleştirilen öğrenciler de ek yerleştirmeden faydalanamıyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir