Kamu Haberleri

2019 Bekçi Alımlarında Yaş ve Askerlik Şartı Değiştirilecek Mi?

Türkiye geneli 81 ilde gerçekleştirilecek olan Bekçi alımları adayların gündeminden düşmüyor. Binlerce bekçi adayı 2019 yılı alımları için kolları sıvamış durumda. Şubat Mart ayı gibi yayımlanması beklenen Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımlarında ise adayların sorun yaşadığı bazı koşullar bulunuyor. 

Peki alımlara artık belirli bir süre kalmışken Çarşı ve Mahalle Bekçisi Yönetmeliği’de değişiklik olur mu? Adayların talepleri yerine getirilir mi? İşte adayların talepleri;

10 BİN 500 BEKÇİ ALIMI YAPILACAK?

2019 yılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımlarında 10 bin 500 kişi istihdam edilecek ve alımlar 81 şehrin tamamında olacak. Her şehre ihtiyacı ve nüfusuna göre yapılacak olan Bekçi alımlarına dair kontenjan açıklaması ise İçişleri Bakaı Süleyman Soylu’dan gelmişti. Bazı şehirlere yapılacak olan Bekçi alım sayılarını açıklayan Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı. 

”10 Bin Bekçi Alımı ‘Gece bekçilerinden çok memnunuz, 2 bin 800 gece bekçisi var. 1200 gece bekçisi daha zannediyorum Ocak Şubat ayında eğitimleri bitecek, 10 bin 500 gece bekçisi daha alacağız, tüm vilayetlere bekçi alımı yapacağız.Ankara’da gece bekçisi var, 500 daha alacağız, İzmir’de 200 bekçi alımı yapacağız.

Bekçi alımları tüm şehirlere gerçekleştirilecek ancak adaylar bu noktada bazı taleplerde bulunuyorlar. Özellikle sosyal medya üzerinde seslerini duyurmaya çalışan adaylar bir kaç koşulda değişiklik yapılmasını istiyorlar. Kamuilanlari.com olarak tüm adayların taleplerini dile getirmeye çalışıyoruz. İşte taleplerden bazıları.

ASKERLİK ŞARTI KALDIRILSIN

Bekçi alımlarında adaylardan talep edilen şartlardan bir tanesi adayların askerliklerini yapmış olması noktasında. Ancak bazı adaylar eğitim durumları gibi nedenlerden dolayı vatani görevini yapamadıklarını belirtiyorlar. Bu şartın tecilli olması olarak değiştirilmesini isteyen adaylar, 2019 alımlarında askerlik şartının olmamasını istiyorlar.

YAŞ ŞARTI TAMAMEN KALDIRILSIN

Adayların mağduriyet yaşadıklarını dile getirdikleri konuların başında yaş geliyor. Binlerce aday sitemize yaptıkları geri dönüşlerde bu taleplerini dile getiriyorlar. Bu kapsamda adayların yaş şartının tamamen kaldırılması noktasında değişiklik talepleri var. Bazı adaylar ise yaş şartının 35 olması gerektiğini daha fazlasının Bekçi kadrosu için olmayacağını da savunuyorlar. 

EĞİTİM ŞARTI İLKOKUL MEZUNU OLSUN

Adayların birçoğu da Bekçi yönetmeliğinde şartın ilkokul mezunu olduğunu ancak alımlarda lise olarak talep edildiğini dile getiriyorlar. Bu konuda değişiklik yapılmamasını isteyen adaylar eğitim şartının en az ilkokul mezunu olmasını istiyorlar.

YORUM YAZARAK SESİNİZİ DUYURUN

* Eğitim şartı ilkokul mezunu olarak mı uygulanmalı?

* Askerlik Şartı kaldırılmalı mı yoksa tecilli olarak değiştirilmeli mi?

* Yaş şartı yükseltilmeli mi yoksa tamamen kaldırılmalı mı?

TALEPLERİNİZİ YORUM OLARAK YAZABİLİR VE SESİNİZİ DUYURABİLİRSİNİZ

Bekçi Alım Haberlerini Yakından Takip Etmek için;

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir