Kamu Haberleri

2019 Yılı En Düşük ve En Yüksek Öğretmen Maaşları ve Ek Ders Ücretleri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla ikinci altı ayda oluşan enflasyon oranı da netlik kazandı. Bu kapsamda yüzde 3.5’in üstündeki enflasyon oranı miktarınca memur ve emekli maaşlarına zam yapılacak. 

Bu kapsamda 2019 yılında öğretmen maaşlarında zam yapıldı. Kamuilanlari.com bizlerde 2019 yılında en yüksek ve en düşük öğretmen maaşları ile ek ders ücretlerine dair detayları derledik.

2019 YILI ÖĞRETMEN MAAŞLARI

Memur maaşlarına gelen zam ile birlikte öğretmen maaşlarıda arttı. Buna göre memurların 2019 Ocak ayında toplam 10.7 zam alınacağı açıklandı. Peki, öğretmen maaşları bu zam ile birlikte ne kadar oldu? İşte o sorunun yanıtı. 

2019 yılında en düşük öğretmen maaşı 2 bin 924 lira olurken en yüksek öğretmen maaşı ise 4 bin 700 TL’ye yükseldi. Memurlara yapılan bu zam ile birlikte öğretmenlerin ek ders ücretlerine de zam yapıldı. Bu kapsamda MEB’de görev yapan öğretmenlerin maaşları gibi ek ders ücretlerine de %10.7 zam geldi. Gelen zam miktarına göre, 2019 brüt ek ders ücreti 18,28 TL’ye çıktı.

Bilindiği üzere kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin ek dersleri aynı ödenmiyor. Sözleşmeli öğretmenlerden vergi dışında ayrıca %14 SGK kesintisi de bulunuyor. Bu vergiler kesilince net rakamlar ise şu şekilde oluştu. Kadrolu Öğretmenler: 15.41 TL Sözleşmeli Öğretmenler: 13.25 TL *Ücretli Öğretmenlerin ek ders ücretleri ile kadrolu öğretmenlerin ek ders ücretleri aynıdır.

Öğretmen Haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir