Kamu Haberleri

8 Bin Bekçi Alım İlanı İçin Adaylar Taleplerini Dile Getiriyor (Yaş, Askerlik, Öğrenim ve Kadın Kontenjanı)

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine 8 Bin Bekçi alım ilanının Mart ayında yayımlanacağı belli oldu. İçişleri Bakanı Süleyman bu konuda yapmış olduğu açıklamasında 2019 bekçi alımlarının sürecine dair bilgileri verdi. 

Bakan Soylu açıklamasında 81 şehre alım olacağını açıkladığı açıklamasında en fazla alım yapılacak şehre dair de bilgi verdi. Bekçi alımlarına dair konuşmasında 2017 yılında başkente 1000, 2018 yılında ise 550, Bekçi alımı yapıldığını ifade eden Bakan Soylu, 2019 yılı alımlarında çok sayıda bekçi alımının yapılacağını söyledi. 

BAŞVURU ŞARTLARI DEĞİŞECEK Mİ? 

Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımlarında başvuru şartlarının değişmesi yönünde büyük bir talep var. Kamu İlanları olarak adayların başta yaş ve askerlik şartı olmak üzere kadınlarında kontenjan taleplerini yapmış olduğumuz haberlerimizde dile getirdik.

Alım İlanının Yayımlacağı Tarihin Belli Olmasıyla; adaylar artık bu konuda somut adım atılmasını istiyorlar. Adayların değişiklik beklediği konular ise şunlar;

YAŞ ŞARTI 35 OLARAK DEĞİŞTİRİLSİN TALEBİ

Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımlarında en büyük mağduriyet yaş şartında yaşanıyor. Bu konuda 31 yaş şartı uygulaması adayları mağdur ediyor. Diğer kamu kurum alımlarında istenilen 35 yaş şartının Bekçi alımlarında da uygulanmasını isteyen adaylar 2019 yılı alımları için bu taleplerini sıklıkla dile getiriyorlar. 

ASKERLİK YAPMIŞ OLMAK ŞARTI KALDIRILSIN TALEBİ

Askerlik şartı konusunda da çok ciddi bir talep var. İlana 18 yaşındaki adayların başvuru yapabileceğinin bildiriliyor ancak askerlik yaşı ise 20. Adayların askerlik yapmış olmak şartının kaldırılması ve tecilli olanlarında başvuru yapması gerektiği yönünde talepleri var.

YÖNETMELİKTEKİ İLKOKUL ŞARTI LİSE OLARAK DEĞİŞTİLMESİN TALEBİ

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Yönetmeliğine göre halen Bekçi alımları ilkokul düzeyinde yapılabilir. Yönetmelikte yer alan düzenlemede en düşük eğitim şartı ilkokul mezunu olmak. Ancak lise mezunu olma şartı kaymakamlıklar ve valilikler tarafından belirlenebiliyor ve onlarda şartı en az lise mezunu olarak uyguluyorlar. Bu konuda da değişiklik yapılmasını istemeyen adaylar başvuruların ilkokul mezunlarının başvuru yapabilmesini istiyorlar.

KADIN KONTENJANI OLSUN TALEBİ

Kadın adaylar yapmış oldukları açıklamalarında kadın Polis olabildiğini ifade ederek Bekçilik içinde kendilerine şans verilmesini ve kontenjan açılmasını istiyorlar. 

YORUM YAPIN SESİNİZİ DUYURUN

İlgili talepler ve öneriler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Haberimizi altına yorum olarak yazın, ilan yayımlanmadan taleplerinizi dile getirin.

* Kadın Bekçi alımları olmalı mı? Kadınlara da 8bin kişilik kadroda yer ayrılmalı mı?

* En az ilkokul mezunu olma şartı alımlarda uygulanmalı mı yoksa lise mezunu olarak devam mı etmeli?

* Askerlik şartı kaldırılmalı mı?

* Yaş şartı tamemen kaldırılmalı mı yoksa 35 olarak mı belirlenmeli?

TALEPLERİNİZİ YORUM OLARAK YAZABİLİR VE SESİNİZİ DUYURABİLİRSİNİZ

2019 En Yüksek ve En Düşük Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi Alım Haberlerini Yakından Takip Etmek için;

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir