Kamu Haberleri

81 Şehre 10 Bin 500 Bekçi Alımında Yaş, Öğrenim ve Askerlik Şartı Değişiyor Mu?

10 bin Bekçi alım ilanının yayımlanması için bekleyiş sürüyor. Binlerce adayın yakından takip ettiği Bekçi alımlarına dair ise adayların önemli çalışmaları var. Bekçi alımında bazı şartların değiştirilmesi gerektiğini ifade eden adaylar özellikle 3 şart üzerinde duruyorlar. 

Yaş şartı, öğrenim şartı ve askerlik şartı…

Bu üç şarttan birinden mağdur olan adaylar sosyal medya hesaplarından yapmış oldukları paylaşımlar ile mağduriyet yaşadıklarını ve bu mağdurluklarının giderilmesini istiyorlar. 

PEKİ BEKÇİ ALIMINDA ŞARTLAR DEĞİŞİR Mİ?

Çarşı ve Mahalle Bekçi alımlarında şartlar değişebilir. Resmi Gazete’de yayımlanan bir yönetmelik ile ilan yayımlanmadan bu durumda düzenleme yapılabilir. Beki alımlarının Şubat ve Mart ayında yapılacağı ön görülürse o süre zarfına kadar adayların taleplerine yönelik bir adım atılabilir. 

YAŞ ŞARTI 35 Mİ OLSUN, TAMAMEN KALDIRILSIN MI?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımlarında en büyük mağduriyet yaş şartında yaşanıyor. Bu konuda 31 yaşından büyük tüm adaylar sorun yaşıyorlar ve bu konuda adım atılması için ciddi bir talep oluşturuyorlar. Burada ise iki öneri ön plana çıkıyor. Bazı adaylar Bekçi alımlarında yaş şartının 35 olmasını önerirken bazı adaylar şartın tamamen kaldırılması gerektiğini ifade ediyorlar. 

ASKERLİK ŞARTI KALDIRILMALI MI?

Askerlik şartı konusunda da çok ciddi bir talep var. Bu konuda askerliğini yapmış olma şartı yüzünden binlerce aday başvuru yapamadıklarını bildiriyorlar. Bu kapsamda bu şartın değiştirilmesini isteyen adaylar, bu konuda İçişleri Bakanlığı’ndan adım atılmasını bekliyorlar. 

İLKOKUL MEZUNU MU, LİSE Mİ OLMALI?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Yönetmeliğine göre halen Bekçi alımları ilkokul düzeyinde yapılabilir. Yönetmelikte yer alan düzenlemede en düşük eğitim şartı ilkokul mezunu olmak. Ancak lise mezunu olma şartı kaymakamlıklar ve valilikler tarafından belirlenebiliyor ve onlarda şartı en az lise mezunu olarak uyguluyorlar. 

Bu konuda da değişiklik yapılmasını istemeyen adaylar başvuruların ilkokul mezunlarının başvuru yapabilmesini istiyorlar.

KADIN BEKÇİ ALIMI OLMALI MI?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımlarında kadın bekçi alımları olması gönünde son günlerde büyük bir talep var. Kadınların her alanda çalışabildiklerini dile getiren kadın adaylar kadınlara kontenjan ayrılmasını istiyorlar. 

YORUM YAPIN SESİNİZİ DUYURUN

İlgili talepler ve öneriler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Haberimizi altına yorum olarak yazın, ilan yayımlanmadan taleplerinizi dile getirin.

* Kadın Bekçi alımları olmalı mı? Kadınlara da 10 bin 500 kişilik kadroda yer ayrılmalı mı?

* En az ilkokul mezunu olma şartı alımlarda uygulanmalı mı yoksa lise mezunu olarak devam mı etmeli?

* Askerlik şartı kaldırılmalı mı?

* Yaş şartı tamemen kaldırılmalı mı yoksa 35 olarak mı belirlenmeli?

TALEPLERİNİZİ YORUM OLARAK YAZABİLİR VE SESİNİZİ DUYURABİLİRSİNİZ

2019 En Yüksek ve En Düşük Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi Alım Haberlerini Yakından Takip Etmek için;

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir