Kamu Haberleri

Af yasası ceza indirimi ve infaz düzenlemesi hakkında son dakika gelişmeler!

AKP milletvekilleri TBMM’ye ayrı ayrı sunulması planlanan 2 yargı paketi ve infaz düzenlemesi ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Af yasası ve ceza indirimi bekleyen 284 binden fazla mahkûm ve mahkûm yakınları, ceza indirimi, af yasası ve denetimli serbestlik sürelerinin yer aldığı infaz yasasının detaylarında ki son dakika gelişmeleri merak ediyor. Peki af yasası veya ceza indirimi ne zaman çıkar? Yeni ceza infaz yasasından kimler faydalanamaz? İkinci yargı paketinde örtülü af hazırlığı mı var?  İşte Af düzenlemesi ve ceza indirimi hakkında son dakika gelişmeleri!..

Cezaevlerinde 284 bin 624 kişi var. Bunların 129 bini, AKP ve MHP tarafından hazırlanan ceza indirimi, yeni infaz düzenlemesi ve denetimli serbestlik sürelerinin uzatılması adı altında çıkarılacak af yasası ile tahliye olabilir. Binlerce hükümlü ve tutukluyu heyecanlandıran açıklama son dakika olarak MHP Genel Başkan Yardımcısı Fetih Yıldız’dan geldi. Yıldız geçen sene hazırladıkları ceza indirimi ve 5 yıl şartlı tahliye teklifin yasalaşması halinde ilk etapta 93 bin olmak üzere toplamda 129 bin kişinin tahliye olacağını açıkladı. MHP daha önce 19 Mayıs 2018’e kadar işlenen suçlarda bir kereye mahsus 5 yıl şartlı indirim içeren bir yasa teklifi hazırladı. Teklifte terör, Atatürk’e hakaret, Cinsel suçlar, soykırım, çocuk istismarı ve devlete karşı suçlar indirim kapsamı dışında tutuldu. Ancak o dönem partiler arasında uzlaşma sağlanamadığı için teklif yasalaşmadı.

AF YASASI MI İNFAZ DÜZENLEMESİ Mİ?

Aradan geçen sürede AK Parti yeni bir yargı reformu paketi hazırladı. 39 maddelik ilk yargı paketi geçtiğimiz günlerde mecliste kabul edildi. Ancak 1. Yargı paketinde ceza sürelerinde indirim, af, infaz yasası ve denetimli serbestlik düzenlemesi yer almadı. AKP, ceza infaz düzenlemesini 2. pakete bıraktı. Taslağa göre süreli hapis cezalarındaki infazın yarı yarıya uygulanması üzerinde duruyor. Bu durumda örneğin 10 yıl hapis cezası alan bir kişi cezaevinde 6 yıl 6 ay kalması yerine sadece 5 yıl hapis cezası yatacak. Bir diğer değişle 10 yıl ceza almış bir kişinin cezasından 1 yıl 6 ay kadarlık süre af edilmiş olacak. AK Partinin bu hazırladığı bu paketle, cezaevinde en az 38 bin kişinin tahliye olacağı hesaplanıyor.

129 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLECEK

AKP yeni yargı paketi üzerindeki hazırlığı devam ettirirken MHP’nin daha önceden hazırladığı teklif bir kez daha gündeme geldi. Teklifin mimarlarından MHP’li Fetih Yıldız, sosyal medya hesabı paylaşımından AKP’nin hazırladığı o teklife göndermede bulundu. Yıldız ‘’şartı ceza indirimi kanunu teklifinin yasalaşması durumunda ilk etapta 93 bin ki, zaman içinde 36 bin kişi olmak üzere 129 bin kişi tahliye olur. 14 Eylül tarihi itibari ile cezaevinde toplam hükümlü ve tutuklu sayısı 284 bin 624 kişi bulunmaktadır. Ülkemizde ki adli hakikat budur’’ dedi.

Edinilen bilgiye göre AK Parti hukukçular ile MHP’li kurmaylar arasında ceza infaz düzenlemesine ilişkin görüş alışverişi devam ediyor. Teklifte bazı MHP’nin talepleri de yer alacak. Teklifin nihai şekli belirlendikten sonra muhalefet partililerin görüşlerine de başvurulacak.

CEZA İNDİRİMİNDEN KİMLER YARARLANAMAZ

Ayrı paket olarak 2020’nin Ocak ayında meclise sunulması planlanan  infaz düzenlemesi ile getirilen ceza indirimi teklifi şekillenmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla terör suçları başta olmak üzere kasten adam öldürme, işkence, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar infaz indirimi kapsamı dışında kalacak.

DENETİM SERBESTLİK SÜRESİNDE DEĞİŞİKLİK

Af olarak nitelenen infaz düzenlemesi için ise tamamen ayrı bir çalışma yürütülüyor. MHP’nin daha önce meclise verdiği yasa teklifi ile göz önünde bulundurularak şekillenmesi hedeflenen infaz düzenlemesinde, geçici bir madde ile MHP’nin denetimli serbestliğe dönük talebine yer verilmesi üzerinde duruluyor. Buna göre belli bir tarihten önce işlenen suçlara yönelik hüküm giyen ve 4 yıllık cezası kalanlar denetimli serbestlikten bir defaya mahsus faydalanabilecek. Ama bu kapsama uyuşturucu ile organize suçların girip girmeyeceği hala tartışılıyor.

Denetimli serbestlik yeniden düzenleniyor ve kademeli olarak düşürülen denetimli serbestlikle ilgili 3 alternatif örneğini tartışılıyor.

Bir geçici madde ile bir defaya mahsus tanınacak denetimli serbestlik dışında, kalıcı düzenleme olarak da teklif de ayrı bir denetimli serbestlik maddesi yer alacak. O madde ile mevcut adli suçlarda 2 yıl terör suçlarından 1 yıl olan denetimli serbestlikte ki kriter cezanın 5’de 1’i olarak yeniden belirlenecek. Eğer teklif bu şekilde sunulursa 20 yıl hapis cezası alanlar cezasının bitmesine 4 yıl kala denetimli serbestlik ile cezaevinden çıkabilecek. 10 yıl ceza alan için denetimli serbestlik süresi ise 2 yıl olacak.

YAŞLI VE KADINLARA EVDE İNSAN

75 yaş ve üstünde olanlara öngörüldüğü düzenlemede, kadınları aldıkları hapis cezasına göre evde insan verilmesi öngörülüyor. Ayrıca hamile kadınlar için de suçun bir yıl ertelenmesi öngörülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir