Kamu Haberleri

Bekçi Alım Yönetmeliği Değişecek Mi? 10 Bin 500 Bekçi Alımında Yaş ve Askerlik Şartı İddiası

Binlerce aday tarafından Çarşı ve Mahalle Bekçisi alım ilanı ilanı bekleniyor. Türkiye geneli alımların yapılması ve Bekçi kadrosuna karşı ilginin artmasıyla adaylar bu konuda yaşanan gelişmeler de adaylar tarafından yakından takip ediliyor. 

İlanın yayımlanmamış olması ve bir önceki alımlar için eğitimlerin devam etmesi ilanın biraz daha gecikebileceği yorumlarına neden olurken konuya dair yeni bir gündem oluştu. İşte o detaylar;

ADAYLARIN TALEPLERİ GERÇEK Mİ OLUYOR?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımlarında adayların en büyük sorun yaşadıkları iki şart için yeni bir iddia ortaya atıldı. Bekçi alımlarında uygulanan 31 yaşından gün almamış olma şartı ile askerlik şartında değişiklik olabileceği konuşuluyor. 

Özellikle askerlik şartı için bu iddia biraz daha güçlü. Daha önceden yayımlanan ilanlara göre Bekçi alımları için 18 yaşını bitirmiş olmak yeterli oluyor. Askere gitme yaşı ise en erken 20. Bu iki şartın birbiri ile çakışması ve adayların yoğun talepleri bu konuda adım atılabileceği iddialarını güçlendirdi. 

Bir diğer iddiada yaş şartı konusunda geldi. Adayların yoğun sosyal medya kampanyaları sonucu bu şartın da 35’e yükseltilebileceği konuşuluyor. Bu konularda resmi bir açıklama olmasada iddialar sıkça dile getiriliyor. 

ADAYLAR NE DİYOR?

Bekçi alımı için adaylar ne talep ediyorlar. İşte Aday Talepleri

Yaş Şartı İçin: Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımlarında en büyük mağduriyet yaş şartında yaşanıyor. Bu konuda 31 yaşından büyük tüm adaylar sorun yaşıyorlar ve bu konuda adım atılması için ciddi bir talep oluşturuyorlar. Burada ise iki öneri ön plana çıkıyor. Bazı adaylar Bekçi alımlarında yaş şartının 35 olmasını önerirken bazı adaylar şartın tamamen kaldırılması gerektiğini ifade ediyorlar. 

Askerlik Şartı için; Askerlik şartı konusunda da çok ciddi bir talep var. Bu konuda askerliğini yapmış olma şartı yüzünden binlerce aday başvuru yapamadıklarını bildiriyorlar. Bu kapsamda bu şartın değiştirilmesini isteyen adaylar, bu konuda İçişleri Bakanlığı’ndan adım atılmasını bekliyorlar.

İlkokul Mezunu Şartı için: Çarşı ve Mahalle Bekçisi Yönetmeliğine göre halen Bekçi alımları ilkokul düzeyinde yapılabilir. Yönetmelikte yer alan düzenlemede en düşük eğitim şartı ilkokul mezunu olmak. Ancak lise mezunu olma şartı kaymakamlıklar ve valilikler tarafından belirlenebiliyor ve onlarda şartı en az lise mezunu olarak uyguluyorlar. 

SESİNİZİ YORUMLARDA DUYURUN! ŞARTLAR NASIL OLMALI

Bekçi alımlarında Yaş Şartı, Askerlik Şartı ve Eğitim Şartı nasıl olmalı? Talepler ve öneriler hakkında ne düşünüyorsanız haberimizin altına yorum olarak yazın. 

2019 En Yüksek ve En Düşük Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi Alım Haberlerini Yakından Takip Etmek için;

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir