Kamu Haberleri

Çalışmayan Annelere Devletin Sağladığı Maddi Destekler

Bilindiği üzere devlet yaşlı, engelli, çalışan, çalışmayan, bakıma muhtaç, hasta, işsiz gibi durumlarda olan vatandaşlara belirlenen başvuru koşullarını sağlamaları halinde maddi yardımlarda bulunuyor. Devlet tarafından sağlanan bu maddi yardımlardan bir tanesi de çalışmayan annelere yönelik. 

Bu haberimizde siz okuyucularımıza çalışmayan annelere sağlanan maddi destekleri derledik. 

ÇALIŞMAYAN ANNELERE DEVLET DESTEKLERİ

Devlet tarafından çalışmayan annelere sağlanan maddi desteklerin bir çoğu Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla sağlanıyor. Bu desteklerin neler olduğu ve hangi şartlar altında verildiğini sizlere aşağıda aktarıyoruz. 

Doğum Parası Ödemesi

Devlet tarafından sağlanan ilk destek ödemesi doğum parası ödemesi. Bu destek ödemesi çalışmayan annelere doğum yaptıklarında verilir ve çocuk sayısına göre değişir. Mayıs 2015 tarihten sonra doğum yapmış her anneye sağlanan bu destekte anneye bir çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL ve üç veya daha fazla çocuk için ise 600 TL maddi destek sağlanıyor.

Emzirme Parası Ödemesi

Annelere sağlanan bu destek süt parası olarak biliniyor. Hiçbir koşul bulunmayan bu ödeme annelerin hesabına yatırılıyor. Eğer anne çalışmıyorsa bu ödeme eşlerin hesabına yatırılıyor.

Bakıcı Yardımı

Bakıcı yardımı çalışan annelere sağlanan bir destek. Çalışma hayatında olan kadınları desteklemek için çıkarılan bu destek ile çalışan annelere bakıcı yardımı yapılıyor. Belirli şehirlerde yaşayan ve sigortalı olarak çalışan annelere 1500 TL’ye kadar bakıcı yardımı sağlanıyor. 

Doğum İzni Yardımı

Yine çalışan annelere sağlanan bir diğer destek ise doğum izni sırasında yapılıyor. İş Görememezlik Ödeneği olarak bilinen bu destek ile annelerin doğum öncesi ve sonrasında kullandığı 8’er haftalık izinde sağlanıyor. Bu süreç boyunca ise annelere iş görmemezlik ödeneği veriliyor. Bunun için ise annenin son bir yıl içinde 90 gün prim ödemiş olması şartı aranıyor. Bu süreçte asgari ücrete çalışan bir anneye sağlana destek miktarı ise yapılan zam ile birlikte 6 bin TL’yi aşabiliyor. 

SGK Haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir