Kamu Haberleri

CHP’den AK Parti’ye Çok Sert Öğretmen Alımlarında Mülakat Tepkisi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen alımlarında uyguladığı mülakat sistemine yönelik eleştiriler devam ediyor. Atanamayan öğretmenlerin bu konuda ki eleştirilerine CHP’de katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, öğretmen alımlarında uygulanan mülakat sistemini şu sözlerle eleştirdi. 

ÖĞRETMEN ALIMLARINDA MÜLAKAT ELEŞTİRİSİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba mülakat sistemine dair yapmış olduğu açıklamasında, Yazılı sınav olan KPSS’den yüksek puan alan öğretmenlerin adaylarının mülakatta elendiğini söyleyen Veli Ağbaba, 3 yıl çalışan bir adayın 3 dakikalık mülakatta elendiğini söyledi. 

“Öğretmen adayları yıllarını yazılı sınavda yüksek puan almak için harcıyor, ancak AKP’nin kamuya kendi adamlarını getirme hırsının kurbanı oluyorlar. Öğretmenlerin mülakatla alınmasına dair ilgili yönetmeliğin 15. Maddesinde “sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlardan sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere başvuruda bulunanların atamaları, sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre tercihleri de dikkate alınarak ilan edilen kontenjanlar dahilinde elektronik ortamda gerçekleştirilir” ifadelerine yer veriliyor. Yani 3 yıl çalışıp 90 puan alan bir aday, 3 dakikalık mülakatın puanıyla elenebiliyor. Adaylar, okyanustan geçip, derede boğuluyor”

DERECE YAPAN ADAYLAR 50 PUANLA ELENDİLER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yapmış olduğu konuşmasında ayrıca derece yapan öğretmen adaylarının 50, 55 gibi puanlar verilerek elendiğini söyledi. Bu konuda AK Parti’ye çok sert eleştirilerde bulunan Veli Ağbaba şu sözleri kaydetti. 

“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada mülakatta adayların yazılı puanlarının bir üst veya alt puana yuvarlanacağı belirtilmesine rağmen, Metal Teknolojisi branşında 84 puanla Türkiye 4. Sü olan adaya 50 puan vererek, Sınıf Öğretmenliği branşında 93,20 puanla Türkiye 6.sı adaya 56 puan vererek, Tarih branşında 86,77 puanla Türkiye 34. sü olan adaya mülakatta 56 puan vererek elenmeleri AKP’nin adaletinin ve tarafsızlığının! Göstergesidir”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir