Kamu Haberleri

Eğitim Bir Sen’den Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Ek Gösterge Açıklaması

Eğitim Bir Sen resmi internet sitesi üzerinden eğitim konusuna dair bir yazılı açıklama yayımladı. ”Eğitimde vaatleri somutlaştırma, uygulamaya yönelik adımlar atma vaktidir” başlığıyla yayımlanan duyuruda öğretmenlerin taleplerine yer verildi. İşte Detaylar,

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

Eğitim Bir Sen tarafından yapılan basın açıklamasında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilen 2023 Eğitim Vizyonu’nda yer alan düzenlemeler ve vaatler hatırlatıldı. Bu vaatlerin olumlu tepkiler aldığını dile getirildiği açıklamada, bu vaatlerin geciktiği ifade edildi. Bu gecikmenin tedirginlik oluşturduğu yönünde bir açıklamada bulunan Eğitim Bir Sen somut adımların atılması talebinde bulundu.

Eğitim Bir Sen’den EK Gösterge ve Öğretmenlik Meslek Kanunu Talebi

”Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması için somut çalışmaların başlatılması, alan değişikliği taleplerinin karşılanması, görevde yükselme sınavlarının gerçekleştirilmesi gibi adımlar, bizim de talep ettiğimiz ve gerçekleşmesini beklediğimiz olumlu gelişmelerdir. Ancak, 3600 ek gösterge vaadinin bir türlü yerine getirilememesi, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının doğurduğu olumsuz sonuçlar, yer değişikliği sürecinde karşılanmayan talepler, eğitim çalışanlarına yönelik giderek artan şiddete karşı etkin ve caydırıcı bir düzenlemenin hayata geçirilememesi gibi konular ve sıkıntılar eğitim-öğretim yılının ilk dönemine damga vurmuştur.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir