Kamu Haberleri

Hükümetin İmzaladığı Toplu İş Sözleşmesinde Yer Alan Taşeron İşçilere Zam Maddesi

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin zam konusu gündemde çok sık yer almıştı. Zam konusunda hükümetten adım bekleyen işçiler bir süre daha beklemek zorunda kalacaklar. 

Hükümeti temsileden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile kamu işçilerini temsil eden Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay anlaşma sağlayarak Toplu İş Sözleşmesi imzaladılar. 

ANLAŞMADA TAŞERON İŞÇİ MADDESİ

Söz konusu anlaşma kapsamında kamu kurumlarında çalışan kadrolu kamu işçilerinin alacakları maaş zam oranları, ikramiye detayları, mali ve sosyal haklar kesinlik kazandı.

Toplu İş Sözleşmesinde yer alan bir diğer konu ise taşeron işçilerdi. Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler adına talep edilen zam ve iyileştirmeler konusunda bir anlaşma sağlanmadı. Ancak sözleşmede bu konuya dair bir madde yer aldı. 

İlgili maddeye göre kamuda çalışan taşeron işçilerin zam görüşmeleri 2020 yılında ele alınacak. İşte o madde;

4- DAİMİ İŞÇİ KADROSUNA ALINAN ALT İŞVEREN İŞÇİLERİ

* 696 sayılı KHK kapsamında daimi işçi kadrolarına geçirilen alt işveren işçilerle ilgili çalışmalar 2020 yılından itibaren yapılacaktır.

Belediyede çalışan işçiler ve halen taşeron işçi olarak çalışıp kadroya alınmayan işçilerin durumlarına dair ise herhangi bir madde veya düzenleme sözleşmede yer almadı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir