Kamu Haberleri

Kamu Sen’den Memur Maaşı Açıklaması! Son 10 Yılda Değer Kaybetti

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezinin yaptığı araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bu değerlendirmelerinde memur maaşları hususuna dikkat çeken Önder Kahveci, enflasyona bağlı maaş artışını eleştirdi. 

ENFLASYONA BAĞLI MAAŞ ARTIRIMI SİSTEMİNE ELEŞTİRİ

Türkiye Kamu Sen Sendikasının resmi internet sayfası üzerinde yer alan açıklamasında dikkat çeken ifadeler kullanan Türkiye Kamu Sen Başkanı Önder Kahveci, memur maaşlarının son 10 değer kaybı yaşadığını söyledi. 

Memur maaşlarının hem dolar bazında hemde altın bazında değer kaybı yaşadığını söyleyen Önder Kahveci konuşmasında son dönemlerde yaşanan ekonomik sorunlara da vurgu yaptı. İşte o açıklama

“Gıda fiyatları başta olmak üzere vatandaşlarımızın vazgeçemeyeceği harcama kalemlerinde enflasyonun oldukça üzerinde bir artış yaşandığı görünüyor. Memur maaşlarını hangi açıdan ele alırsak alalım geride kalan 10 yılda memurların net bir zarar içerisinde olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalıyoruz. Gerek dolar bazında gerekse çeyrek altın bazında memurlar alım güçlerinin yaklaşık üçte birini son 10 yılda kaybetmiş durumdadır. Bu durum kamu görevlilerinin ve emeklilerin bütçesinde telafi edilemez yaralar açmaktadır. Enflasyona endeksli maaş artışı inadından vazgeçilmediği müddetçe bu erime her geçen yıl artarak devam edecek gibi görünmektedir. Kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaş artışlarında hayatımızı doğrudan etkileyen parametreler dikkate alınmazsa korkarız ki önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bütün çalışanlarımız geri dönülemez bir borç batağının içine düşecektir.”

Kamuilanlari.com
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir