Kamu Haberleri

Memur Sen Başkanı Yalçın: MEB Yönetici Atamalarında Mülakat Devam Etmeli

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Eğitim Kurumu Yöneticilerinin Seçimi ve Yetiştirilmesi: Tespitler ve Bir Model Önerisi” raporunu açıkladı. Bu rapor kapsamında eğitim kurumu yöneticiliği konusunda tespitlerde bulunan Memur Sen, yönetici atamalarına dair de değerlendirmelerini paylaştı. 

Memur Sen tarafından tarafından ele alınan konuya dair detayları sizlere aktarıyoruz. 

MÜLAKATLAR DEVAM ETMELİ

Bir süredir gündemde olan MEB Yönetici Atama işlemlerine dair hazırlanan rapor kapsamında dikkat çeken açıklamalarda bulunan Ali Yalçın, eğitim kurumu yöneticiliğinin sistemdeki yeri ve yasal konumu üzerinden yetiştirme, seçme ve atama süreçleri hakkında uygulanabilir öneri geliştirmeyi amaçladıklarını bildirdi. 

Raporda eğitim kurumu yöneticiliğinin atamasında ön şartın öğretmen olması gereltiğini fade eden Ali Yalçın bakanlığın bu konumda ki görevinin eğitim yöneticilerinin yetiştirilmesinde koordinatör değil icracı konumda olması gerektiğini ifade etti. 

Ali Yalçın açıklamasında müdür yardımcılığının eğitim kurumu yöneticiliğinde ilk basamak olmasının önemine dikkati çekerek alımların uygulanan mülakat ve yazılı sınav uygulamalarına da değindi. Müdür yardımcısı olmak için yazılı ve sözlü sınav şartı uygulamasının devam etmesi gereğini dile getiren Yalçın, yazılı ve mülakat komisyonlarının yapacakları tüm değerlendirmelerde, liyakat, adalet, hakkaniyet, objektiflik, şeffaflık ve etik ilkelerin esas alınması gerektiğini vurguladı.

Ali Yalçın konuşmasının sonunda ayrıca bir süre müdür yardımcılığı yapmış olanların eğitim kurumu müdürlüğü sınavına girebilmesi, bu alanda doktora veya tezli ve tezsiz yüksek lisans yapanların ise yazılı sınavdan muaf tutulması gerektiğini söyledi.

Kamu Haberlerinden haberdar olmak için bizleri takip edin.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir